20. 07.
2021

Zdravím vás, přátelé.
Začnu tím, že paní Cichanouskaja odjela na pracovní návštěvu do USA. Zatímco v evropských zemích pobývá většinou 2–3 dny, v USA to budou skoro 3 týdny! Začíná návštěvou Washingtonu, kde bude do pátku. Už absolvovala některá setkání, v úterý bude mít jednání v Bílém domě. Dosud není jasné, zda ji přijme prezident, bude mít ale setkání s ostatními nejvyššími politickými představiteli země. V pátek odletí do New Yorku a později ještě navštíví San Francisco a Los Angeles.
 
Lukašenko pokračuje ve své pomstě za sankce. Litevští a polští pohraničníci denně loví desítky, někdy i více než 100!, nelegálních migrantů. Litva na ¾ své hranice s Běloruskem postavila zábrany z ostnatého drátu. Jsou to takové veliké role drátu – podobné používal OMON při demonstracích na zatarasení ulic – položené jedna vedle druhé, několik na sobě (celková výška 3 m). Možná to pomůže proti migraci lidí, já na to ale koukám i očima zoologa… Každá taková bariéra brání volnému pohybu velkých savců, v tomto případě především vlků, rysů, losů apod., a to je z hlediska ochrany přírody problém.
 
Druhý druh pomsty je ještě zákeřnější. Již druhý týden po celé zemi probíhají totální čistky nezávislých médií a lidskoprávních organizací. Již na jaře byl zablokován web TUT.BY, největší a nejčtenější nezávislý informační portál. Část jejich novinářů je ve vězení, část v emigraci. Teď začali kanceláří a stránkami Naší Nivy (NN). To jsou nejstarší běloruské noviny, existují už od r. 1906. Již několik let nevycházejí v papírové podobě, ale v elektronické verzi se dostávají k tisícům čtenářů. Kromě toho vydávají vynikající časopis Naše historie (píšou do něj i mí přátelé) a ač jsou médiem světským, vydávají i dva dětské křesťanské časopisy (pro menší a pro větší děti – i do těch většinu materiálů píšou mí přátelé). Minulý týden ale do redakce NN vnikli „černí“, zabavili veškerou techniku, zablokovali web a pozatýkali novináře. Provedli domovní prohlídku v redakci i u novinářů doma. Stejný scénář se opakoval v minských redakcích Svobodné Evropy a TV Belsat. Tato média sice sídlí v zahraničí (Svobodná Evropa v Praze, Belsat ve Varšavě), v Minsku ale mají svá studia a zaměstnance. Také jejich studia byla vyrabována a zamčena, část lidí zadržena, proběhly domovní prohlídky. Po velkých médiích přišly na řadu redakce regionálních novin. Ty teď berou postupně jednu za druhou. V současné době v podstatě otázka nestojí „zda“ přijdou i do dalších redakcí, ale „kdy“ tam přijdou. Za necelé 2 týdny bylo provedeno 63 domovních prohlídek! A tak někteří nečekají na „návštěvu“ a opouštějí zemi. Z jednoho města např. celá redakce komplet emigrovala do Litvy, odkud pokračují v práci. Kromě médií se pustili i do organizací na ochranu lidských práv. Z lidskoprávního centra Viasna zadrželi několik pracovníků na 10 dnů, to už odseděli, takže jich většinu pustili, tři ale drží dál. Celkem je dnes v Bělorusku 570 politických vězňů.
 
Církev „Rodina Boží“ našeho přítele Valeryho Šejbaka vyhnali z prostor, které si mnoho let pronajímali. Prý kvůli nevyhovujícím požárním předpisům. To v Bělorusku může být jak pravda, tak záminka pro šikanu církve. Informaci mám zprostředkovanou, nevím, kde se scházejí. Nový život se stále schází pod širým nebem před svou budovou. Někteří jsou plní optimismu, část lidí ale ze sboru odešla – především rodiny s dětmi, pro které je to nejtěžší. Lidé se ptají, „co bude dál“, jenže to nikdo neví. V Hrodně zbavili služby pravoslavného kněze, který vystupoval proti násilí. A nenapravitelní katoličtí biskupové už zase říkají, že církev nemá právo mlčet, když se děje bezpráví.
 
Běloruské ženy vycházejí do ulic v červenobílém oblečení, nedávno vyšli i důchodci. Bílo-červeno-bílá symbolika z ulic nemizí.
 
Minule jsem psala, jak u rodičů Pavla Sieviarynce dělali domovní prohlídku. Pár dnů na to přišli znovu – předvolat Pavla k výslechu. Celé to bylo absurdní, směšné a tragické zároveň. Mladá vyšetřovatelka hledala Pavla ve Vitebsku u rodičů (on už má ale mnoho let bydliště v Minsku), chtěla ho vyslýchat jako svědka v případu, který se stal v době, kdy už byl Pavel zavřený – a ona ani nevěděla, že je zavřený. Tacciana (matka Pavla) ji označila za mimozemšťanku a dala jí dlouhé mateřské kázání (ať se vzpamatuje, dokud je čas apod.).
 
Tři odkazy na závěr:
Známý youtuber Kovy natočil dvě (prozatím) videa o Bělorusku. Udělal to dost dobře, doporučuji je vaší pozornosti:
A pokud chcete, můžete si poslechnout koncert běloruské operní zpěvačky Marharyty Leučuk a českého klavíristy Ondřeje Kabrny, který se konal 7. července v Praze v kostele sv. Šimona a Judy. Na programu byly jak operní árie, tak lidové písně a geniální klavírní skladby. https://www.youtube.com/watch?v=9OAXQKE94YQ
 
Mějte se lépe než Bělorusové.
Pavel Mareš

Pavel Mareš