03. 06.
2021

Milí přátelé,
dnes začnu jednou dobrou zprávou, ale pak budou jedna strašná za druhou…
Už jsem psala, že paní Cichanouska přijede do Prahy. V pondělí 7. června asi od 18.00 do 20.00 bude setkání běloruské diaspory s ní a Čechy odtamtud určitě nevypískají :-) Pokud máte někdo zájem se zúčastnit, přijďte. Setkání bude zde https://mapy.cz/s/gejocarefe - nedaleko Hradčan u památníku běloruského osvícence Francyska Skaryny. Na místo se můžete dostat např. tramvají č. 22 z metra Malostransá na zastávku Brusnice. Povinná je ochrana úst a rozestupy. Předtím od 17.00 bude demonstrace na Staroměstském nám. Informace zde https://www.facebook.com/events/511729116848991?ref=newsfeed Zda se paní Sviatlana zastaví i tam, nevím.
 
Špatné zprávy začnu tou nejčerstvější. V úterý byl soud Sciapana Latypava. Tento muž bydlí na náměstí Změn, kde bydlel i ubitý k smrti Raman Bandarenka. Při srpnových demonstracích Sciapan rozdával ženám květiny. V září byl zatčen a zmlácen, nyní souzen – prý použil chemické látky s cílem otrávit příslušníky OMONu. Na tváři měl modřiny a měl zavázanou ruku. U soudu dával svědectví jeho otec a potom mohl promluvit Sciapan. Oslovil otce a řekl mu, že mu ve vězení vyhrožovali, že pokud nezačne vypovídat, zavřou a budou mučit jeho příbuzné. A řekl – mě už 51 dnů mučili v „přes-chatě“ (to je malá cela speciálně vybavená pro mučení). Potom se postavil na lavici v té kleci a nějakým předmětem si prořízl hrdlo a pak ještě zápěstí. Ostraha dlouho nebyla schopná otevřít klec – nemohli od ní najít klíče. Záchranku volali lidé ze sálu, nikoliv pracovníci soudu. Než přijela záchranka, Sciapan upadl do bezvědomí. V nemocnici ho operovali a uvedli do umělého kómatu. Jeho stav je vážný, ale není v ohrožení života. Co se asi musí v těch vězeních dít, když to přiměje mladého kluka udělat něco takového veřejně před očima táty a spousty dalších lidí!
 
Minulý týden spáchal sebevraždu 17letý Dzmitry Stachouski z dětského domova – napsal dopis, že už nemůže vydržet ten tlak a skočil z okna. Dzmitryho neustále předvolávali k výslechům kvůli „účasti v masových nepokojích“. Ve stejném dnu se do nezávislých médií dostal podobný dopis pro změnu od důchodkyně nemocné rakovinou, kterou také pořád předvolávají a zavedli na ni trestní stíhání za urážku milicionáře. Tato dáma svůj čin neprovedla, ale je psychicky na dně. Jiného důchodce, invalidu bez nohy, odsoudili ke 3 rokům vězení za to, že prý použil násilí proti milicionáři.
 
Vrátím se k Ramanovi Pratasievičovi, kvůli kterému Lukašenko nařídil donutit k přistání letadlo. Několik málo hodin po jeho zadržení se objevily nepotvrzené zprávy, že je v těžkém stavu v jedné z minských nemocnic. Jeho rodiče připustili, že je to možné, protože má nemocné srdce. Pravděpodobně v reakci na to se rychle objevilo video od KGB, kde Raman sedí na židli a říká do kamery, že je v pořádku, je mu dobře, zacházejí s ním korektně a že dává pozitivní výpověď o své trestné činnosti. Video vyvolalo zděšení, protože Raman na něm má na obličeji viditelnou vrstvu make-upu, přesto je vidět, že má zlomený nos a šrámy a modřiny na obličeji a krku, které při zadržení neměl. Jinými slovy, Raman byl hned po zadržení zřejmě brutálně zbit a donucen k natočení toho videa. O něco později se objevilo podobné video i s Ramanovou dívkou Safií Sapiehou. Safija se tam přiznává, že vedla web, kde se zveřejňovaly osobní údaje členů silových složek. Takové weby existují, ale že by s nimi Safija měla něco společného, o tom žádné informace nejsou. Safii nebili. V následujících dnech dostalo několik desítek minských škol varování, že v nich je bomba (nebyla). Varovný mail prý zněl nějak takto: „Jsem spolupracovník Pratasieviče a dal jsem k vám bombu. Můj čin není nijak svázán s prací milice.“ Výsledkem bylo, že Luka obhajuje nucené přistání letadla a dokazuje, že tím bylo zabráněno teroristickým útokům. Kromě toho také začali tvrdit, že Raman bojoval na Donbasu na ukrajinském boku. Účast v zahraničních bojových akcích je nezákonná. On tam byl, ale výlučně jako novinář. Ovšem hned se toho chytila „prokuratura“ takzvané „Luhanské lidové republiky“ a uvedla, že Pratasievič „použil zbraně MT-12, houfnice D-30, minomety a protiletadlové zbraně“. A chtějí přijet do Běloruska ho vyslechnout. Lukašenko už se nechal slyšet, že takovému výslechu nebude bránit. Znovu musím napsat, co už několikrát: je to jak ze špatného filmu a bylo by to směšné, kdyby nešlo o životy. Český časopis Respekt vyšel s obrázkem Ramana na titulní straně.
 
Kvůli skandálu s letadlem přestaly do Běloruska létat skoro všechny letecké linky a letadla Belavie nejsou pouštěna do vzdušného prostoru EU a Ukrajiny. Jediná letecká cesta nyní funguje mezi Bělarusí a Ruskem. Problém ale je, že pozemní cesty jsou zavřené už od nového roku jakoby kvůli koronaviru. Výsledek je takový, že momentálně se z Běloruska a tam téměř nedá dostat. Lidé jsou naštvaní, ale nejhorší to je pro pronásledované lidi, kteří by potřebovali zmizet ze země.
Sledujte aktuální zprávy na https://www.facebook.com/CivicBelarus
 
Ještě na podzim mi připadalo, že Bělorusové přehánějí, když říkají, že Lukašenko mění zemi v Severní Koreu. Teď už si nemyslím, že je to přehnané. Státní teror, nemilosrdné potírání odpůrců a teď už i mezinárodní izolace…
Příště se pokusím najít nějaké méně drastické zprávy.
Pavel Mareš

Pavel Mareš