27. 05.
2021

Milí přátelé,
v úterý byl můj drahý, vzácný přítel Pavel Sieviaryniec odsouzen k 7 letům pracovně-nápravného tábora zostřeného režimu. Mé reakce na to během dne zaznamenaly zvláštní vývoj. Nejdřív jsem jen v rychlosti přečetla zprávu o rozsudku a dostala jsem vztek a smutek a z očí mi tekly slzy. Několika z vás jsem sdělila zprávu pomocí SMS. Pak jsem se vrátila ke zprávám a všechno jsem přečetla pořádně a pustila jsem si videa od soudu. Docela určitě se podívejte na toto také: https://www.facebook.com/vola.sieviaryniec/videos/3783327571777695
 
„Žádný soud nebyl. Bělorusko bude svobodné. Věříme, můžeme, zvítězíme! (Vě-rym, mo-žam, pě-ra-možam!)“ Uh! Taková moc na mě z toho videa padla! (kdyby někdo chtěl delší verzi, je zde https://www.youtube.com/watch?v=qUIH_wVvSMA&t=6s). A pak jsem četla rozhovor s Taccianou, Pavlovou matkou. „Rozsudku jsme se nedivili, věděli jsme, že dostanou hodně (soudili celkem 7 lidí, 3 dostali 7 let, 3 dali 5 let, jediná žena dostala 4 roky). To bylo jasné. Ale chlapci stáli v té kleci, tak čistí, tak milí, tak blízcí, tak sebevědomí. Dokonce jsme společně skandovali Věrym, možam, pěramožam a křičeli jsme Ať žije Bělorusko! A můj Pavel to řídil! Obvinění a rozsudek zněly tak bezmocně a nejistě, že lidé jen stáli a smáli se. Když začali vyjmenovávat  předměty, které jako by měly být důkazem jejich strašných činů, bylo tam: 16 kšiltovek, 9 triček, nějaké doklady od voleb. A co bylo nejdůležitější – Viniarského  odborová průkazka! (Maksim Viniarski dalším odsouzeným, dostal 5 let). Takové jsou ‚důkazy‘ jejich ‚zločinu‘, chápete? Nejbláznivější věc, kterou jsem slyšela, byla – plynová maska! Tak to je ta jejich extremistická činnost; je to směšné. Paša (domácká podoba jména Pavel) vypadal velmi dobře. To my jsme se nabili jeho energií, rozumíte? Dříve jsem nemohl vyslovit jeho jméno bez polknutí knedlíku, bylo to pro mě tak těžké! Snažila jsem se dělat jiné věci a moc nepřemýšlet. A on nabil mě takovou energií – tím, jak vypadal, jak všechno řídil. Paša je prostě Paša! Všichni jsou borci. Všichni se usmívali. To jsou nejlepší lidé, výkvět národa. Takhle bychom měli vypadat a chovat se my, kdo jsme na svobodě! Těm, kteří sedí za skutečné viny, jako je krádež nebo vražda, se opravdu poštěstí, když budou sedět s takovými lidmi. Oni budou moci tyto zločince povznést o pár kroků výše, ukázat jim, že jsou lidé. To je kromě jiného jejich poslání.“ Najednou se mi udělalo lépe. Pak jsem koukla na FB k Volze. Píše tam: „Přátelé, proč pláčete a vyjadřujete mi soucit? Podívejte se, jakého mám úžasného muže! (odkaz na video). Bělorusko bude svobodné!“ A dotřetice jsem četla na FB Pavlovy sestry Hanny: „Poslyšte, k čemu soucit? Já mám nejlepšího bratra na světě! Moje máma má skvělého syna. A o Volečce (domácká podoba od Volha) už vůbec nemluvím. Můžeme jí jen závidět takového krásného, smělého, pevného, charakterního muže. Věříme, můžeme, zvítězíme!“ A jeden kamarád okomentoval uvedené video slovy „Pavel i v kleci u soudu uspořádal demonstraci!“ Má ranní deprese se rozplynula. Všichni věří, že nikdo nebude tolik let sedět, že všichni vězni vyjdou na svobodu v krátkém termínu.
 
Už jste asi pochopili, že na vyhlášení rozsudku pustili do soudní síně příbuzné a novináře. Od Sieviarynců tam byly Volha, Tacciana a Hanna. Dnes (středa) bude mít Volha setkání s Pavlem, poprvé skoro po roce (sebrali ho 7. června). Pravděpodobně to bude hodina, budou oddělení sklem a mluvit budou přes telefon. Volha tam chce jít s Fanciškem. Jestli tam bude i Tacciana, nevím.
 
Rozsudek má nabýt právní moci za 10 dnů, pokud nebude odvolání. Odvolání ale bude, takže se to ještě potáhne. Soudkyně tvrdila, že Sieviaryniec, Statkievič a Cichanouský (ty dva budou soudit v jiném procesu) plánovali revoluci už od roku 2019, podněcovali protesty a šířili informace. Blogeři (Iryna Ščasna a Zmicer Kazlou) prý pomocí telekanálů „podněcovali nálady“, Iryna prý za to brala asi 300 dolarů měsíčně.
 
Budu muset napsat ještě další mail (zítra?), protože informací je teď hodně a už se mi sem nevejdou. Promiňte, že jsem se o Pavlovi tak rozepsala, je to pro mě velmi osobní. Mám v Bělarusi několik milovaných přátel a on s Volhou patří k těm úplně nejbližším…
 
Skončím zprávou, že ve dnech 7. – 10. června navštíví ČR Sviatlana Cichanouská. Přijede na pozvání předsedy senátu M. Vystrčila. Měla by mít vystoupení v senátu a setkání s některými politiky, prý je zvažováno i přijetí u Zemana. Určitě bude také nějaké setkání s diasporou. Až bude jasné, jestli bude možné se nějakého setkání s ní zúčastnit, určitě vám dám vědět.
Další zprávy, mj. o Ramanovi Pratasievičovi, zadrženém po nuceném přistání letadla, a o Vitoldovi Ašurakovi, který zemřel ve vězení, napíšu příště. Aktuální zprávy se dříve než ode mne a z jiného úhlu podané dozvíte na FB Občanského Běloruska https://www.facebook.com/CivicBelarus/ a u Martina Charváta https://www.facebook.com/martin.konektorcharvat.
Pavel Mareš

Pavel Mareš