23. 04.
2021

Milí přátelé,
také se vám zdá, že žijeme v nějakém béčkovém filmu? Jako by se někdo na východ od nás zbláznil… A zaznamenali jste také, že se na přímý příkaz Joe Bidena chystali zavraždit Lukašenka a jeho syny a 9. května provést v Bělorusku vojenský převrat? Tomu sice vůbec nikdo nevěří, ale Lukašenko to s vážnou tváří a s fůrou podrobností vykládal na televizní kamery. A Putin to potvrdil. Tady je o tom článek v češtině https://echo24.cz/a/SKj3Y/v-rusku-zatkli-belorusy-pry-chteli-zabit-lukasenka-ma-to-ceskou-linku-zni-z-dumy Zatím v souvislosti s tím zadrželi tři muže (Alaksandra Fjadutu, Ihara Kastusieva a Jurasa Zjankoviča), dva z nich v Moskvě, což snad definitivně otevřelo oči některým, kteří si mysleli, že se v Rusku mohou skrýt před řáděním běloruské KGB. Celá fraška by byla komická, kdyby se neodehrávala v Bělorusku. Za údajně plánovaný státní převrat zadrženým hrozí až 13 let vězení, kdyby jim chtěli opravdu přišít i plány na zabití prezidenta, je v zemi, kde se dosud vykonává trest smrti, možné všechno.
 
Běloruský režim začal cíleně pronásledovat rodiny, a to i ty s více dětmi! Volha Zalatar, matka 5 dětí, katolička, 38 let – hrozí jí vězení až 3 roky za tzv. „vytváření extremistické formace“. Po zadržení Volha prošla mučením (bili ji). Žádost o její propuštění podepsalo řkc 70 kněží a podpořila řada dalších křesťanů. Sarhiej a Alena Maušukovi – mají 3 děti, z toho 2 nezletilé. Jsou obvinění z účasti v masových nepokojích a hrozí jim 6,5 roku vězení. Pětiletou dceru jim odebrali do děcáku, později si ji vzala její kmotra. Druhou holčičku má Alena z 1. manželství a vzal si ji do péče biologický otec. Zvlášť těžké to mají rodiny, kde je jeden z partnerů zahraniční státní příslušnosti. Alena Petunou je provdaná za Rusa Ilju. Toho deportovali do Ruska (v Bělorusku žil 30 let). Jejich nejstaršího syna deportovali do Litvy (to jsem nepochopila, proč) a matku spolu s mladšími dětmi zavřeli do domácího vězení. Taciana Hacura-Javorskaja je provdaná za Ukrajince Volodymira. Mají 4 děti, jen 1 je nezletilé. Otce vyhostili na Ukrajinu s 10letým zákazem návratu do Běloruska, malý syn je s ním. Matka byla v té době ve vězení, 15. 4. byla propuštěna z vazby, ale zůstává podezřelou.
 
Tady se můžete podívat na několik fotografií ze série „Ukradení lidé“ https://nn.by/?c=ar&i=271769 – umělecké ztvárnění rodin, které mají nějakého politického vězně (nebo i dva z jedné rodiny). Na fotce jsou ti, kdo na něho čekají, a prázdné místo po uvězněném. Tři fotky najdete v příloze mailu.
 
Pamatujete na fotku Volhy Sieviaryniec stojící před vězenicí Akrescina? Psala jsem, že byla nominovaná do soutěže World Press Photo 2021. Fotografie Nadzieji Bužan získala 2. místo v kategorii Aktualita – Single.
 
Sbor Nový život se dále schází na ulici. Se zlepšením počasí už je jim lépe. V neděli 18. 4. měl pastor Hančarenka (rusky Gončarenko) plamenné evangelizační kázání https://youtu.be/39F7jdWaUuY?list=PLx_VvwtQCHKncwBrD2JaixRkO3-P6PIKg. Tady se můžete podívat na článek „Dva měsíce na ulici“ s řadou fotek https://newlife.by/novosti/dva-mesyacza-na-ulicze.html A tady je článek o celkové situaci https://charter97.org/be/news/2021/4/15/418695/ .
 
Sviatlana Cichanouska se 20. dubna zúčastnila on-line Parlamentního shromáždění Euronest. Mezi 60 poslanci Evropského parlamentu a 10 poslanci z východoevropských parlamentů (Arménie, Ázerbájdžán, Gruzie, Moldavsko a Ukrajina) se účastnila i delegace běloruských demokratických sil v čele s Cichanouskou. Bylo to jediné běloruské zastoupení, z oficiálního Minsku tam nikdo nebyl. Mluvilo se o pomoci Bělorusku po Lukašenkově odchodu, o postavení pachatelů před soud prostřednictvím mezinárodních orgánů, o usnadnění nebo zrušení vízového režimu pro Bělorusy, o účasti Běloruska na summitu Východního partnerství v létě/na podzim a o sankcích a nátlaku a izolaci běloruského režimu. Kromě toho měla tento týden Sviatlana C. hovor s generální tajemnicí Rady Evropy Marijí Pejčinovičovou Buričovou. Je naplánován hovor s předsedou Parlamentního shromáždění Rady Evropy. Ve středu velvyslanci USA, Polska, Litvy a Sviatlana Cichanouska položili květiny k pomníku obětí Černobylu ve Vilniusu a navštívili některé památky Vilniusu spojené s běloruskou historií. Lukašenko Cichanouskou zapsal mezi teroristy a ona dál dělá ohromnou práci pro Bělorusko. Bělorusové vtipkují, že konečně už i Lukašenko poznal, že „Sviatlana je bomba“. :-)
Mějte se hezky.
Pavel Mareš

Pavel Mareš