12. 03.
2021

Přátelé,
dnes opravdu nemám dobré zprávy. Na některé z politických vězňů je vyvíjen neúnosný tlak – drží je v celách s naprosto nevyhovujícími sanitárními podmínkami, schválně k nim dávají zavšivené lidi, z nepochopitelných důvodů je strkají do karceru (trestné cely), když jim končí termíny vazby, nejenže jim je prodlužují, ale předkládají jim nová a nová obvinění… Některým z nich docházejí síly a ze zoufalství se odhodlávají k zoufalým krokům. Protože psaní stížností, žádostí a odvolání nikam nevede, aby se dovolali pozornosti a nějakého jednání, nezbývá jim, než dělat věci, které jsou pro nás, kdo si spokojeně žijeme, prostě nepochopitelné, dokonce máme tendence je odsoudit jako nezodpovědné vůči jejich drahým na svobodě… Mám na mysli hladovku, suchou hladovku a dokonce podřezání žil. Musíme chápat, že oni to nedělají s úmyslem se zabít. Je to pro ně poslední možnost, jak na sebe upoutat pozornost a donutit správu vězení něco udělat, jak obhájit svou lidskou důstojnost. Například po podřezání žil, pokud se jim to opravdu povede (nejčastěji to jsou jen pokusy, které nejsou životu nebezpečné), se dostanou do nemocnice, kde si aspoň na pár dnů mohou odpočinout a často jsou pak převedeni do jiné cely s lepšími podmínkami.
 
Proč to píšu? Punkový muzikant, hrodenský aktivista Ihar Bancar již 9. den drží suchou hladovku! Byl zadržen v říjnu a obviněn z výtržnictví – postavil se před auto milice, sundal si kalhoty a ukázal příslušníkům pohlavní orgány. Dle jeho slov to byl „umělecký akt“, jímž vyjádřil svůj názor. Myslet si o tom můžeme, co chceme, faktem je, že mu za urážku veřejných činitelů hrozí 3 roky vězení. Ihar má tři školou povinné děti. Zmicer Furmanau 11. 3. ohlásil hladovku na protest proti podmínkám věznění. Od února ho vodí v poutech na vycházky nebo i jen poslat dopis, posadili ho do karceru bez uvedení důvodu. Bloger Siarhiej Piatruchin se pokusil podřezat si žíly na protest proti nehygienických podmínkám v cele a proti spoluvězni, kterého k němu posadili (pedofila). Právník se s ním setkal 11. 3. a zveřejnil tyto informace. Za trest za podřezání žil Piatruchina posadili do karceru, 7. 3. ho měli odtamtud vypustit, ale přidali mu dalších 10 dnů, takže by se do cely měl vrátit až 17. 3. Blogerovi Iharu Losikovi, který nedávno skončil dlouhou hladovku, bylo 11. 3. předneseno další obvinění (zatím není jasné z čeho). V reakci na to se Ihar před očima vyšetřovatele a advokáta pokusil podřezat si žíly a zároveň ohlásil suchou hladovku. Jeho žena Darja Losik vystoupila s pobouřeným vzkazem Lukašenkovi. Jestli chcete vidět, jak vypadá rozdrážděná běloruská tygřice, bojující za svého muže, podívejte se https://www.youtube.com/watch?v=ZJn1bwRpjUE Prosím, modlete se za ty lidi i za jejich blízké! Nejsou to všichni, je ještě několik dalších hladovkářů, ale je o nich málo informací.
 
Druhá zpráva se týká Nového života. V úterý 9. 3. byla církev vyzvána, aby si z budovy vystěhovala své věci, přičemž na to dostala právě jen to úterý (viz obrázek nahoře). Zkuste si představit, že by se během jednoho dne mělo vše vystěhovat např. z budovy KS Praha, to je tak srovnatelné… Nábytek, zařízení, elektroinstalace, topení, rozvody, osvětlení, pódium, obložení stěn… Nad videem z této akce jsem opravdu brečela… https://www.youtube.com/watch?v=047gBa5_Y4o&t=1s Vás několik, kteří jste tam se mnou byli, víte, jak krásné, útulné a vkusně zařízené to tam bylo…
 
Ještě mám několik zpráv, ani jedna z nich není pozitivní, ale pro dnešek to stačí. Rozloučím se slovy pastora sboru Nový život Vjačeslava Gončarenka, které řekl při tom stěhování věcí ze sboru: „Devátý březen je dalším milníkem v historii naší církve. Ještě nedávno zde bylo velmi živé místo. Bylo tu tolik radosti, víry a lásky! Opravdově věříme v Boha, bez přetvářky. A dnes je tak smutné dívat se na to, jak je všechna tato krása demontována… Ale to neznamená, že se sem nevrátíme. Bůh může všechno; On může zařídit, že budeme znovu vlastnit toto místo a tuto budovu... Naše budova je nyní obsazená. Ale bude to s ní jako s archou smlouvy, kterou ukradli Pelištejci, a poté ji vrátili. Protože Boží archa se v tomto biblickém příběhu stala velkým prokletím pro ty, kdo se jí zmocnili. Bohu byla hozena výzva a On odpoví. Tento systém, který deptá běloruský lid, a nakonec se dotkl církve, se rozpadne. Bůh zničil Sovětský svaz, zničí také tento systém. Bůh zničí jakoukoli strukturu založenou na krutosti, která nemá slitování, soucit, lásku – taková struktura za nic nestojí, proto zanikne. A Boží lid bude požehnán.“ Amen, staniž se!
 
Příště se vynasnažím zase špatné zprávy vyvážit nějakými optimističtějšími.
Pavel Mareš

Pavel Mareš