30. 12.
2020

Milí přátelé,
zdravím vás po týdenní pauze. Doufám, že jste si užili Vánoce a že jste napsali alespoň pohled některému z politických vězňů. Vím o některých z vás, kteří psali, dva z vás se dokonce chystají poslat pohled všem aktuálním vězňům! Díky za vás. Jestli máte někdo nějaké odpovědi z Běloruska, podělte se o ně, prosím!
 
Volha Sieviaryniec dostala 24. prosince dopis od Pavla, ze kterého se dozvěděla, že Pavlovi prodloužili stíhání o další dva měsíce (už jsem o tom psala, jak to dělají, že jim pořád prodlužují vazbu, aniž by se vedlo jakékoliv vyšetřování…). Pavel ale píše dopisy plné optimismu, dokonce posílá vzkazy, komu je potřeba pomoci. Volha je vděčná za obrovskou podporu, které se jejich rodině dostává. Ačkoliv normálně žijí z Pavlova výdělku za prodané knihy, nedostatek teď nemají.
 
Vitkoryja Palčys vás zdraví. Jejich novorozená dceruška se jmenuje Emilia. Ihar Losik již 14 dnů drží hladovku. Je odhodlán vydržet „do konce“. Jeho manželka hladovku ukončila po několika dnech, musí se starat o dvouletou dcerku.
 
Soudy šílejí a sázejí příšerné rozsudky. Ve středu dali 7 let a 3 roky dvěma mužům za údajnou přípravu protestů, které se ale nekonaly, další několikaleté tresty padly za urážku Lukašenka (u nás taky paragraf „urážka hlavy státu“ byl s oblibou využíván proti nepohodlným odpůrcům režimu), 1,5 roku za urážku milicionáře, 2,5 roku za stržení kukly OMONovci. Dva katolické kněze soudili za „akci s neschválenou smybolikou“ – ti se hájili, že to byla modlitba za Bělorusko s národní vlajkou (dali jim pokutu). Lukašenko ohlásil termín „všeběloruského shromáždění“, na kterém „s lidem“ prodiskutuje mj. změnu ústavy. Také oznámil, že při parlamentu stvoří „radu starších“… Když člověk sleduje ty soudy a rozsudky a jeho smělá prohlášení, zdálo by se, že se cítí silný v kramflecích a že revoluce prohrála. Jenže…
 
Jenže to není pravda. Protesty trvají. V neděli to dokonce vypadalo, že pochody byly početnější než v uplynulých týdnech. Každopádně se zapojily další městské čtvrtě, pochody prošly dokonce i ve vesnicích a malých městech, kde zatím nebyly. Lidé zase změnili taktiku – část jich vychází do ulic už za svítání a další větší i menší pochody se konají celý den do pozdní noci. Kromě samotných pochodů se také na mnoha místech tančí (tancují v kole chorovody), vypouštějí balonky, hrají vánoční hry pro děti, zpívají, vymýšlejí stále nové slogany a popěvky… To mluvím o neděli, ale oni vycházejí každý večer, a nejen v Minsku, na pochody a řetězy solidarity. V neděli bylo zadrženo „jenom“ asi 30 lidí. Zda je to změnou taktiky, únavou „černých“ nebo něčím jiným, není jasné. Každopádně lidé byli většinou někde jinde, než kde na ně „černí“ číhali. To platí i o pondělku, kdy opět vyšli nezlomní důchodci. OMON na ně čekal na tradičním místě, kde se vždy setkávají. Oni se ale kdo ví jak domluvili a setkali se úplně jinde před nějakým obchoďákem! Pochod důchodců se obešel bez zadržení. Novinkou také jsou jezdci na koních. V neděli projel někdo na bílém koni s červenou pokrývkou po prospektu Nezávislosti (hlavní minská ulice), v pondělí byl „podobný jezdec“ spatřen na jiném místě Minsku a další jezdec s národní vlajkou na hnědém koni jezdil po jiném městě.
 
Také byly publikovány další odposlechy. Jeden se týká příkazu na zadržení Siarheie Cichanouského, manžela Sviatlany. Aktéři (jedním je pravděpodobně bývalý ministr vnitra) se domlouvají, že je nutné na něho něco vymyslet, protože je nebezpečný. Kromě toho experti z By_Pol identifikovali OMONovce, který 10. srpna zastřelil demonstranta, první oběť protestů. Je známo jeho jméno a všechny údaje. Rozklad silových složek a tím i režimu zevnitř pomalu a jistě pokračuje.
 
K radostným událostem Vánoc patřil návrat arcibiskupa Kandrusieviče. Již odsloužil několik mší, kostely vždy byly nabité, kromě katolíků tam byli i věřící jiných vyznání, a dokonce i nevěřící, jen aby viděli národního hrdinu. Pan arcibiskup dal hned po příjezdu rozhovor médiím a byl tak upřímně dojatý, že je doma, že neudržel slzy. Lidé na bohoslužbách byli dojati neméně.
 
K absurditám letošních Vánoc patří boj proti Dědům Mrázům. Oni mají takový zvyk, že pořádají pochod či běh Dědů Mrázů (viz fotka v příloze z minulých let). jenže Dědové jsou červenobílí a tak je letos jejich pochod prostě zakázán.
 
Znovu vám doporučuji sledovat FB Martina Charváta, který vytrvale uveřejňuje kratičké zprávy a hlavně videa https://www.facebook.com/martin.konektorcharvat
Pavel Mareš

Pavel Mareš