07. 12.
2020

Milí přátelé,
začnu nedělí.
Pochod svobody, 120. den protestů, 17. nedělní akce, potřetí ve formátu setkání na sídlištích. Poprvé byl kromě internetu zablokován i Telegram Messaging. Telegram se používá k organizaci a koordinování protestů. Masová média používají Telegram pro distribuci zpráv.
 
Lidé se znovu sešli na více než 40 místech Minsku. Bezpečnostní síly už vypracovaly taktiku na sídlištní pochody. Jejich mobilní skupiny v mikrobusech se pohybovaly poblíž potenciálních shromažďovacích míst a preventivně zadržovali lidi na ulici. Ve výsledku se většina pochodů odehrávala v prostorách sídlišť, takže odhadnout celkový počet účastníků nebylo možné. Lidí ale bylo velmi mnoho, několik průvodů tvořilo více než 1000 lidí. Lidé vědí, že během chvíle mohou být zadrženi, biti a uvězněni, a přesto jdou. Všichni, kdo vycházejí do ulic, už zvítězili nad strachem. Když je začnou rozhánět, rozprchnou se a za chvíli se znovu sejdou. „Ti černí“ se ale zřejmě chtějí stále více podobat gestapu. Proto v neděli kromě již tradiční bojové techniky a již tradičních „speciálních prostředků“ (obušky, pušky, granáty) vyrazili do ulic – se služebními psy! To vyvolalo nesmírné pobouření občanů a silný zájem médií. Na dotaz médií tisková služba jednotek ministerstva vnitra uvedla, že „pes se používá jako podpora pro udržení pořádku, protože působí jako odstrašující prostředek pro člověka“. Tvrdil, že při zadržování lidí psi použiti nebyli. Jenom v Minsku bylo za neděli zadrženo více než 300 lidí, další byli zadrženi v regionech, kde také vyšli lidé ve větších i menších skupinách, jak to kde bylo možné. Sviatlana Cichanouska ve svém nedělním poselství povzbudila Bělorusy, aby se nedali zastrašit a dále vycházeli do ulic. Nazvala je hrdiny.
 
Já neumím stahovat videa, abych vám občas nějaké poslala. Našla jsem ale stránku FB, kde ten člověk dává pravidelné informace, fotky a videa https://www.facebook.com/martin.konektorcharvat. Neznám ho, nevím, kdo to je, ale sleduji ho již asi dva týdny a jeho informace jsou objektivní, líbí se mi, jak to dělá. Tak tam můžete občas kouknout.
 
A zpráva ze soboty. V Minsku v parku Gorkého se objevila protestní instalace. Její autoři vyvěsili dámské oblečení s červenými skvrnami jakoby od krve a našitými žlutými hvězdami. Na hvězdách je napsáno číslo 23,34 – to je číslo článku administrativního kodexu, podle nějž byly odsouzeny tisíce účastníků protestů proti falsifikaci prezidentských voleb a násilí ozbrojených jednotek. „Bijí nás, zavírají na několik dnů a dávají nám ohromné pokuty, ale přesto tady jsme. Stali jsme se neviditelnými, ale přesto tvoříme většinu.“ Tato instalace je reakcí na příšerné svědectví jedné Bělorusky, která po zadržení v srpnu strávila několik hodin ve věznici na ul. Akrescina. Skupina „černých“ v maskách ji tam neskutečně brutálním způsobem několik hodin znásilňovala obuškem. Opakovaně jí ho cpali „zepředu i zezadu“ a také do úst. Vyrazili jí přitom dvacet zubů a způsobili těžká zranění genitálií, dělohy a střev. Lékaři, kteří ji ošetřovali v prvních hodinách, řekli, že zranění takového typu mívají ženy v místech válečných konfliktů, například v Africe. Tato dívka byla zadržena společně se svými kamarádkami. „Černí“ se k nim ke všem celou dobu chovali relativně slušně. Pak z nějakého důvodu (zřejmě náhodně) tuto vytáhli a pokojně ji odvedli do samostatné místnosti. Jakmile za sebou zavřeli dveře, položili ji na stůl a odehrálo se výše uvedené. Pak ji pustili. Nyní se léčí v zahraničí. Poté, co bylo zveřejněno její svědectví, všechny ženy pochopily, že kterákoliv z nich snadno mohla být na jejím místě… Znásilněných a jinak zneužitých žen (některé byly tak zraněny, že již nikdy nebudou mít děti) bylo více, svědčí o tom nejen jejich svědectví a podaná trestní oznámení, ale i údaje lékařů. Přesto ministerstvo vnitra tvrdí, že k žádnému případu znásilnění během srpnových akcí nedošlo a nebylo zavedeno ani jedno trestní stíhání.
 
Iniciativa štábu S. Cichanouské „Lidový tribunál“ sbírá svědectví lidí, kteří utrpěli násilí ze strany „černých“. Jednou se budou za svá zvěrstva zodpovídat před mezinárodním trestním tribunálem.
Pavel Mareš

Pavel Mareš