19. 10.
2020

 

Milí přátelé,
již 71 dnů bez přetržení Bělorusové vycházejí do ulic. Tuto neděli se po celé zemi konaly „Pochody partyzánů“. Po celé zemi bylo zadrženo necelých 200 lidí, zásahy ale byly výrazně měkčí než před týdnem. Přesto došlo i na střelbu, ale naštěstí jen do vzduchu.
 
K unikátům této neděle patří vyvěšení obří vlajky. Vlajka je 71 metrů dlouhá a 36 široká, její plocha je 2556 metrů2 a sahá přibližně přes 22 pater mrakodrapu. Pravda, šlo o pokus o její vyvěšení (měla být na laně mezi domy), který se nepovedl, při vyvěšování se zkroutila a nešlo ji natáhnout. Navíc ihned naběhli „muži v černém“, aby zasáhli, tak ji lidé zase stáhli. Ale třeba dotáhnou technologii natažení a vyvěsí ji příště :-) Tady se na ni můžete podívat.
 
V pondělí se chystá „Pochod moudrosti“ – důchodci a lékaři. Mimochodem, víte, proč OMON tak zběsile honí studenty? Protože to pro ně je jediný způsob, jak se dotknout inteligence :-) Bělorusové mají velmi podobný humor jako my.
 
Po minulé neděli, kdy bylo znovu velmi mnoho zbitých lidí, natočili běloruští lékaři výzvu k silovým jednotkám. Lékaři všech specializací z celé země tam říkají své vzkazy zaměřené proti brutalitě a násilí. Lidi nabádají, aby nosili roušky a chránili se před koronavirem, ale také tam zní věta, že „Vláda, která střílí do vlastních obyvatel, je nebezpečnější než koronavirus“.
Pavel Mareš

Pavel Mareš