18. 10.
2020

 

Milí přátelé,
je tu další víkend. V sobotu se v Minsku konaly hned dvě ženské akce (pochody) s květinami. Kromě toho proběhl studentský „Pochod mládí“. Bylo zadrženo asi 40 osob, zejména studentů.
 
V posledních dnech se množí případy, kdy lidi zadržují za „oblečení v politických barvách“. Když se lidé dotazují, co to jsou „politické barvy“, tak odpovědi znějí „však vy sami víte“ nebo „barvy nezaregistrované státní symboliky“. Kdyby to nebylo k pláči, bylo by to směšné…
 
Mikalaj Karpiankou, velitel oddělení pro boj s organizovaným zločinem a korupcí, pohrozil střelbou do demonstrantů, ale prý to bude jen „humánní použití“ zbraní a jen v případě nutnosti. Řekl, že zažil všechny volby a protesty od roku 2001, ale tak s „amorálními a cynickými osobami“, jako jsou lidé, kteří se účastní současných protestů, se ještě nesetkal. „My ale věříme v humanitu zákona. My je zastavíme. Pokud budou vykazovat aktivní odpor, budeme nuceni používat zbraně, abychom ochránili občany a pořádek, aby naše děti neviděly tuto bacchanálii. Nenecháme je zničit zemi. Samozřejmě proti nim používáme zbraně humánně, včetně střelných zbraní. A ty nejnebezpečnější živly z ulic odstraníme. Proti každému, kdo pozdvihne ruku proti příslušníkovi pořádkových sil, bude použita střelná zbraň.“ Zde je článek v češtině  https://zpravy.aktualne.cz/zahranici/
 
KGB varuje, že zachytila zprávy o tom, že se v Bělorusku chystá „velká provokace“, ze které chtějí obvinit silové složky. Takové prohlášení nemusí znamenat vůbec nic, ale v souvislosti s varováním o použití zbraní to taky může být velmi významné. V minulosti se mnohokrát stalo, že když Lukašenkovi padala obliba nebo byly jiné problémy, v zemi se stalo něco hrozného, co pak KGB rychle vyřešila a Luka vystoupil s projevem k národu jako spasitel. Poslední velká podobná kauza byla v r. 2011, vy, kdo jste s námi byli už tehdy, si možná vzpomenete, že se odehrál velký výbuch v metru, bylo tam několik mrtvých, mnoho desítek těžce raněných… a hned druhý den se „podařilo chytit pachatele“, dva kluky, kteří později byli popraveni, aniž by proti nim byly jakékoliv důkazy. Nezávislé vyšetřování tehdy ukazovalo na to, že výbuch mohli zinscenovat Lukašenkovi poskoci. Není vyloučeno, že nyní hledají způsob, jak obhájit ještě brutálnější zásahy proti demonstrantům. Za týden vyprší „národní ultimatum“ a jeden z důstojníků OMON prohlásil, že se ničeho neobávají, že na 25. října jsou dobře připravení.
 
Ve čtvrtek dostala jedna katolička z Lidy v přepočtu asi 10 000 Kč pokuty – za to, že klečela u kostela a modlila se před křížem (viz foto). A pravoslavný kněz z Vaukavysku dostal už druhé napomenutí soudu za účast v nepovolených demonstracích. A katolický biskup Kasabucki v rozsáhlém rozhovoru, který poskytl, odpovídal mj. na to, jak řkc slouží lidem. Říkal, že v poslední době (od začátku protestů) přichází velmi mnoho lidí, nejen katolíci, i věřící jiných konfesí nebo lidé nevěřící, kteří utrpěli v důsledku násilí a nedokážou o tom s nikým mluvit; přicházejí do kostela, kde se někdy rozhovoří. V současné době je to nejdůležitější pomoc, kterou poskytují, některým ale pomáhají i materiálně.
 
Že lidé přirovnávají policejní zásahy ke „gestapu“ a pokřikují na policajty „fašisti!“ se asi děje leckde. V Bělorusku už se o tom ale nemluví jen na ulicích, už promluvili i historici a ochránci lidských práv. Uveřejnili statistiku, z níž vyplývá, že v prvním roce Hitlerovy vlády v Německu v roce 1933 činila průměrná měsíční úroveň represí 27,5 zatčení na 100 000 obyvatel a v současném Lukašenkově Bělorusku to je 58,5 zatčení na 100 000 obyvatel. Úroveň teroru v Bělorusku v roce 2020 je tak téměř dvakrát vyšší než nacistická.
 
Svobodná Evropa zveřejnila, kolik stojí rozhánění pokojných protestů. Výstroj jednoho příslušníka OMON vychází asi na 800 dolarů (celkem jich je asi 1500). Jeden nedělní výjezd techniky (asi 50 antonů, až 30 autobusů, několik desítek obrněných transportérů) při 50 najetých kilometrech spotřebuje palivo za 2–3 tisíce dolarů. K tomu je nutno připočítat zbraně, náplně do vodních děl a další prostředky, které příslušníci proti pokojným demonstrantům používají. Ministr vnitra v nějakém rozhovoru připustil, že na bezpečnostní složky jde přibližně 10 % rozpočtu. Celkové výdaje rozpočtu na rok 2020 jsou 25,4 miliardy rublů; 10 % je asi 970 milionů dolarů.
 
V neděli se budou konat další demonstrace a Běloruská republika jenom v Minsku vyhodí další tři tisíce dolarů za jejich potlačování. Kolik už to bylo od začátku protestů po celé zemi…
Pavel Mareš

Pavel Mareš