13. 10.
2020

Milí přátelé,
v pondělí již podruhé vyšli do ulic penzisté – v mnoha městech. Zatímco minulý týden jich v Minsku bylo pár stovek, tentokrát to bylo několik tisíc (!) babiček a dědů. Šli s květinami, červenobílými deštníky a transparenty a na čele průvodu nesli „pohoštění pro studenty“. Studenti jim vyšli vstříc spolu s medicínskými pracovníky jedné nemocnice. OMON začal zadržovat studenty a důchodci je začali bránit. Na to OMONovci zareagovali tak, že směrem k důchodcům hodili zábleskové granáty a rozstříkali slzotvorný plyn.
 
V sobotu vyšel v Naší Nivě rozhovor s pravděpodobně nejstarší účastnicí demonstrací – paní Zoje je 91 let a chodí na demonstrace společně se svými dětmi. Říká, že ji nohy nebolí, že je silná.
 
Důchodci – to byl hlavní Lukašenkův elektorát. A najednou se ukazuje, že i oni jsou proti němu…
 
Ve městě Vaukavysk soudí pravoslavného kněze za účast na demonstracích. Během dvou týdnů ho dvakrát zadrželi a obvinili z účasti na nepovolené akci.
 
Česká republika přijala na léčení Bělorusy, kteří utrpěli těžká zranění během brutálních zásahů po volbách nebo byli mučeni ve vězení. V současné době jich je v ČR 43, přičemž nejmladšímu je 15 let! Celkem by se u nás mělo léčit kolem 50 osob. Náklady na léčbu hradí ministerstvo vnitra. 
 
Podle zprávy běloruského ministerstvo vnitra z minulého týdne bylo v důsledku protestů jenom v Minsku zahájeno 3000 správních a 250 trestních řízení. První náměstek běloruského ministra vnitra Gennadij Kazakievič 12. října prohlásil, že nepokoje v ulicích sice utichají, ale za to se formují a radikalizují a varoval, že „v případě potřeby“ bezpečnostní síly použijí proti demonstrantům v Bělorusku speciální prostředky a zbraně. Státní televize pořád ukazuje záběry, jak „demonstranti“ házejí kameny a lahve na milici, jak se na příslušníky vrhají s železnými tyčemi… Nevím, kde ty záběry berou (no, nevím… hrají to zřejmě jejich figuranti…).
 
Z Minsku odjeli prakticky všichni evropští velvyslanci „na konzultace“ – zůstává jen rakouský a italský.
 
Evropská unie se konečně snad dohodne, že zavede osobní sankce vůči Lukašenkovi + 40 dalším lidem z jeho okolí. V pondělí se na tom shodli ministři zahraničních věcí EU, teď to ještě budou dopilovávat a schvalovat…
Pavel Mareš

Pavel Mareš