30. 09.
2020

Milí, přátelé,
znovu přibylo několik nových odběratelů těchto mailů, tak si znovu dovolím zopakovat svou prosbu: zprávy můžete bez ptaní libovolně dále přeposílat či dávat na sociální sítě, nikde ale prosím nezveřejňujte mé jméno. Děkuji.
 
Hlavní zprávou úterka je setkání Sviatlany Cichanouské s Emanuelem Macronem, které se odehrálo ve Vilniusu. Paní Sviatlana pak poskytla rozhovor rádiu Svaboda, kde řekla, že setkání trvalo půl hodiny a „bylo vidět, že se pan Macron orientuje v událostech v Bělorusku a podporuje běloruský národ. Podporuje nás v tom, že krizi je nutno vyřešit pomocí rozhovorů.“ Více si o tomto setkání můžete přečíst v češtině zde https://ct24.ceskatelevize.cz/svet/3194349-evropa-mela-pri-budovani-miru-pracovat-s-ruskem-uvedl-macron-v-litve. Rusko si nedalo ujít příležitost setkání okomentovat. Tiskový mluvčí Putina Dmitrij Pjaskov prohlásil: „Prezident Francie se setkal s běloruskou občankou. V tuto chvíli to nemůžeme hodnotit jinak: je to právo jak francouzského prezidenta, tak této běloruské občanky. Respektujeme jeho i její práva. Zdá se, že prezident Francie tuto občanku Běloruska podporuje, tak to chápeme.“ V příštím týdnu se S. Cichanouska má setkat s Angelou Merkelovou.
 
Po setkání Macrona s Cichanouskou Rusko uvalilo sankce na pobaltské země. Je to odpověď na to, že Litva, Loryšsko a Estonsko již v předchozích týdnech zavedly sankce na Bělorusko.
 
Téma sankcí létá vzduchem všude: Británie a Kanada uvalily sankce na Alexandra Lukašenka, jeho syna Viktora a na šest dalších lidí z Lukašenkova okolí. Evropa zvažuje ekonomické sankce proti Bělorusku, proti tomu ale vystupuje S. Cichanouská – ekonomické sankce nejvíc ublíží prostým lidem. Cichanouska volá po sankcím proti konkrétním osobám, včetně Lukašenka.
 
V pondělí měl po 10 dnech vězení vyjít na svobodu pravoslavný kněz z Homelu, otec šesti dětí, Uladzilsau Drabyšeuski. Místo toho ho odvezli k dalšímu soudu a odsoudili ho k dalším 15 dnům za účast na pochodu 6. září. Báťuška Drabyšeuski se pravidelně účastnil demonstrací s transparentem „Zastavte násilí“.
 
A Homel ještě jednou: po nedělní demonstraci 27. září byl zadržen podnikatel Herman Sniažkou a o dva dny později i jeho manželka Nadzieja. Jejich dvě nezletilé děti byly předány do sociálního zařízení. Je to podobný případ, jako byl nedávný v Minsku: i zde mají tyto malé děti hned tři zletilé sourozence, kteří by se o ně mohli po dobu nepřítomnosti rodičů postarat, ale úřady raději děti svěří do sociální péče…
 
Možná jste zaznamenali, že spisovatelka Světlana Alexijevičová odjela z Běloruska. Protože jsem u nás v TV slyšela informaci zase poněkud jinou, než čtu v běloruských zdrojích, píšu, co uvádějí Bělorusové: Alexijevičová odjela do Německa k lékařům (má dlouhodobé zdravotní potíže a občas se tam léčí) a zároveň pojede do Itálie přebrat nějakou cenu. Hodlá být v zahraničí měsíc a pak se chce vrátit do Běloruska.
 
Jeden běloruský poslanec Sovětu Běloruské republiky přišel na zajímavý nápad, jak dostat do státní kasy nějaké peníze. Navrhl, aby za každou národní bílo-červeno-bílou vlajku, za její použití nebo výrobu, byla vybírána pokuta ve výši v přepočtu asi 1600–6500 Kč, a pokud bude člověk přistižen opakovaně, pak v každém dalším případě asi 3200–12 000. Dotyčný pán tím chce zabránit šíření nezaregistrované symboliky a chce, aby se to vztahovalo i na oblečení nebo třeba na nálepky na telefonu. No, kdyby se mu něco takového povedlo zrealizovat (je to nesmysl), za jednu neděli, kdy po celém Bělorusku bývá v ulicích celkem kolem 600 000 lidí, by si trochu vydělali :-)
 
Katolická církev čelí dalšímu útoku, tentokrát přišel ve formě prohlášení z Moskvy. Tvrdí se v něm, že ruská rozvědka odhalila hrozby atentátu na katolického kněze v Bělorusku. Američané se prý bezprecedentně vměšují do politické situace a náboženského života v Bělorusku. Snaží se vyvolat rozkol mezi katolickou a pravoslavnou církví, snaží se řkc zatáhnout do politiky. Kněží prý dostávají pokyny, aby otevřeně kritizovali režim, a to i během bohoslužeb nebo procesí, a prováděli propagandu mezi věřícími. Američané prý čekají, že to přinutí běloruské úřady, aby tvrdě zasáhly proti katolické církvi. Extremističtí odpůrci běloruského režimu, kteří se skrývají v zahraničí, prý mají plán provokace: zatčení, zranění nebo dokonce vražda jednoho z autoritativních kněží. Počítají s tím, že to výrazně zvýší protivládní nálady mezi katolíky a ti se začnou aktivněji účastnit pouličních protestů. Jakou roli v tom má hrát arcibiskup Kandrusievič, kterého už měsíc odmítají vpustit do Běloruska, není jasné. Kněz Jury Sanko na to zareagoval slovy, že „řkc nikdy nebyla v politice a nezabývala se politikou. Pokud se nás snaží dostat do konfliktu s pravoslavnou církví a s jinými denominacemi, je to absurdní a falešné. Ať se o katolické církvi říká cokoliv, ať proti ní podnikají cokoliv, my se vždycky modlíme. To je naše hlavní zbraň. Modlíme se za věřící, za vlast i za své nepřátele.“
Pavel Mareš

Pavel Mareš