04. 03.
2015

 

Írán otevřeně vyhrožuje

Írán vyzkoušel rakety, které dokáží zničit (americkou) letadlovou loď a tak „sprovodit tuto nepřátelskou zbraň ze světa“. Nejde o žádné neověřené tvrzení nějaké tajné služby s cílem opět Írán před uzavřením smlouvy o atomových zbraních zdiskreditovat; nikoli, prohlásil to před čtrnácti dny v perské televizi IRINN zástupce velitele „Armády strážců islámské revoluce“ (IRGC) Husajn Salamí.

Prohlášení, že Írán dokáže konvenčními zbraněmi zlikvidovat americkou letadlovou loď, není jeho jedinou hrozbou. Téměř denně uveřejňují íránská média veřejné projevy a videofilmy, v nichž se mluví o likvidaci „sionistického výtvoru“ - státu Izrael. Před rokem jeden filmový klip simuloval íránský atomový útok na Tel Aviv a ve filmu se objevil nápis „Holokaust“. Takto propagují iránská státní média úsilí Íránu získat jadernou bombu i jeho cíl, jímž je zničení Izraele.

K tomu se druží masové teheránské demonstrace konané v „den města al-Kuds (Jeruzaléma)“, při nichž se pálí izraelské vlajky s provoláváním „smrt Židům“.

Íránské protiizraelské válečnictví má i své prostředníky, například milici libanonského Hizballáhu. Ta má dnes údajně padesát tisíc raket, aby mohla zasáhnout „každý bod v Izraeli“. Mnoho raket se do Libanonu dodává přes Sýrii z Íránu. Izrael zničil v Rudém a Středozemním moři dvě nákladní lodi, na nichž byly mezi pytli s cementem nebo pod hračkami ukryty těžké zbraně a rakety, které měly být propašovány Hamásu do Pásma Gazy.

Írán je též v podezření, že nese odpovědnost za útoky na židovské komunitní středisko a izraelské velvyslanectví v Argentině, k nimž došlo v roce 1994.

Zrovna nedávno došlo na Golanských výšinách blízko hranic do Izraele k usmrcení íránského generála Mohameda Alího Alláhdadího, údajně cíleným izraelským leteckým útokem. Tento generál prý koordinoval a připravoval útočné akce proti Izraeli.

V Indii, Thajsku i jinde se podařilo zmařit teroristické útoky na izraelské diplomaty. Stopy pachatelů vedly do Íránu.

Pomocí veřejných zdrojů - včetně zpráv mezinárodních zpravodajských agentur - lze tento seznam prodlužovat téměř podle libosti.

Staví Teherán skutečně atomovou bombu? To je, jak známo, sporné. Tajná podzemní zařízení, k nimž nemají mezinárodní inspektoři vídeňského atomového úřadu přístup, ponechávají tyto otázky otevřené. Izraelští odborníci - a nejen ti - se snaží odhalit účel šesti a půl tisíce odstředivek, jimiž dokáže Írán obohatit uran takovou měrou, v jaké se ho užívá pouze pro jaderné bomby, nikoli však pro výrobu elektřiny. Nosné rakety s doletem až do Izraele, které by mohly svrhnout atomovou bombu na Tel Aviv, jsou už podle íránských údajů připraveny.

Že by zraelský premiér, vůdce opozice Jicchak Herzog a jiní izraelští politikové i odborníci svými řečmi o „ohrožení existence Izraele“ skutečně „přeháněli“, dá se sotva tvrdit. Nepatrňoučký Izrael, asi tak o rozloze Středočeského a Jihočeského kraje, má totiž jen jedinou metropoli - Tel Aviv a okolní města. Proto jej označují jako „zemi pro jednu bombu“. Jediná atomová bomba svržená na Tel Aviv by židovský stát opravdu zlikvidovala.

Na teroru a válce proti Izraeli se už Írán aktivně podílel; proto lze nad jeho propagandou a okázalými manévry s raketami těžko mávnout rukou jako nad nějakým populistickým „řečněním“.  Popírání holokaustu, v těchto dnech opět rozdmýchávané „závody v karikaturách“, a neustálé zpochybňování práva Izraele na existenci jen přilévají oleje do ohně.

Holokaustu páchanému Němci nevěřili kdysi v Německu ani Židé a považovali ho za pouhé řečnění. Vyhnání skoro všech Židů z arabského světa, pronásledování Židů v Polsku a v jiných zemích dokonce po Druhé světové válce a v neposlední řadě celosvětové bojkotářské kampaně, zpochybňování práva Izraele na existenci a antisemitismus spolu s teroristickými útoky zuřící uprostřed Evropy denně rozdmychává v Izraelcích strach o život.

Izrael věří, že se pomocí armády a tajné služby dokáže ubránit proti všem nebezpečím, včetně raket Hizballáhu v Libanonu. Jedna jediná íránská atomová bomba však pro Izrael znamená nevyčíslitelné riziko, jemuž  Izraelci vzhledem ke zkušenostem s holokaustem chtějí za každou cenu zabránit.

 

© Ulrich W. Sahm
přeložila Ivana Kultová

01.03.2015

 

David Knížek

David Knížek