25. 06.
2020


Drazí přátelé, drahé maminky a tatínkové, kteří máte holky a kluky, chodící do základních škol!
 
Píše vám strašně stará ateistka. Ateistka proto, že v zemi, kde jsem žila - v bývalém Sovětském svazu - byly v mém dětství všechny kostely a synagogy dlouhé roky zavřené. Byly v nich sklady, kluby a úřady. Během Druhé světové války jsme se nemodlili k Bohu, ale k Rudé armádě a Stalinovi. A když se kostely a synagogy otevřely, pro mě to už bylo pozdě.
 
Když se mně dostala do ruky knížka Kristy Gerloffové s ilustracemi Františky Goodenoughové ŠIREL A DĚTI Z JERUZALÉMA, podívala jsem se napřed na obrázky, potom pročetla obsah a teprve pak začala číst. Jaká dobrá, laskavá knížka!
 
Čteš a pořád se usmíváš - milé čtení, ale hlavně užitečné. Co vědí české děti nebo učitelky nebo i já o báječném městě Jeruzalémě? A hlavně o svátcích a životě židovského národa? Autorka o tom všem vypráví prostě a vesele. Tolik bych chtěla vědět, jak vyrostla a co se stalo s tou milou dívenkou Širel, že bych si o ní s chutí přečetla pokračování. A taky bych si v další knížce ráda přečetla o její zřejmě kamarádské a milé rodině, která si váží židovských svátků Chanuky, Sukotu nebo Pesachu, miluje zvířata ("Bez zvířat si nebe vůbec nedovedu představit.") a má moc ráda přátele.
 
Radím vám, drahé maminky a tatínkové, přečíst svým dětem na noc po kapitole z knížky Širel a děti z Jeruzaléma.
Vaše ateistka a herečka Lilian Malkina
 
Lilian Malkina je u nás známá především svou rolí babičky ve filmu Kolja
 
Slovo ilustrátorky
Na knížce jsem spolupracovala moc ráda. I já žiji jako česká maminka v Jeruzalémě, a prožitky z knížky jako by byly i příběhem naší rodiny. Když jsem je doma předčítala, Gabriel a Naomi, dvě nejmladší z našich sedmi dětí, se hned pustily do kreslení. Výsledek můžete posoudit sami…
 
Zároveň si myslím, že bychom v Čechách neměli usnout na vavřínech. Ve světle toho, že se nedávno na knižním trhu objevila čirá nacistická propaganda pro děti, knížka „Jedovatá houba“, bychom měli v českých dětech pěstovat povědomí, kdo vlastně židovský národ je a seznamovat je s Izraelem v pozitivním kontextu. Tak děti vybavíme do budoucna, aby mohly rozpoznat antisemitskou propagandu a nenechaly se jí ovlivnit.
 
Pavel Mareš

Pavel Mareš