14. 05.
2021

Britský učitel Bible Derek Prince řekl, že modlitba je jako přesná raketa, která se nemine cíle a má dosah na kterékoli místo ve světě. Je zároveň s Božím slovem duchovní útočná zbraň, na rozdíl od obranných duchovních zbraní, o kterých píše apoštol Pavel.
 
Není to poprvé, co se Izrael nachází ve válce. Vlastně se pořád nachází ve válce, jen ne vždy takového rozsahu. Lidé žijící v místech jako Sderot nebo Aškelon nebo ve vesnicích na hranicích s Gazou, zažívají teror raket, zápalných balonů a draků po léta. Proto jsem opakovaně prosila o modlitby za ochranu. Gaza se v době, kdy Izrael reagoval na rakety jen velice mírně, vyzbrojila raketami většího dosahu a větší účinnosti. Proto také proniknul střep zabezpečeným oknem do rodinného krytu ve Sderot a zabil pětiletého chlapce. Tím se také Hamás chlubí, když se jim teď podařilo zastavit letecký provoz do Izraele. Článek v novinách Ha-arec o tom, jak mají v Gaze nedostatečně vybavené nemocnice a jak jsou teď přeplněné, my připadá cynický. Vedení Hamásu má zjevně jiné priority než budovat nemocnice. Kromě toho své štábní kanceláře i sklady raket umisťují v civilních budovách, tak aby se Izrael při náletech nemohl vyhnout zasažení civilistů a Hamás a Islámský Džihád tak pokaždé dosáhl odsuzování Izraele ve světě.
 
Určitě jste také slyšeli o povstáních a střetech mezi Araby a Židy ve smíšených městech, která částečně sloužila jako příklad dobrého sousedského soužití, jako například Haifa, Tiberias, Akko nebo Lod, kde se situace velmi vyhrotila. Chci Vás poprosit, abyste si vzali některé z těchto měst na mušku a cílevědomě se za ně modlili. K povstání a vandalizmu se připojili i beduíni v Negevu, kteří ohrožují řidiče povalenými silničními lampami a šutry.
 
Modleme se za posílení těch, kteří o mírové soužití stojí a usilují o ně a vydali taková prohlášení do momentální situace.
 
Modleme se za arabské křesťany, kteří vědí nebo by měli vědět o Boží lásce a míru. Jeden židovský chlapec dnes v rádiu mluvil o tom, jak ho arabští křesťanští přátelé potěšili.
 
Modleme se za policii, která nezvládá množství vandalizmu a napadání lidí na tolika místech. Modleme se za hasiče a všechny bezpečnostní síly, za rezervisty, kteří byli povoláni. Za moudrost pro rozhodnutí všech, kteří nesou odpovědnost. Za zpravodaje, kteří ovlivňují atmosféru ve světě.
 
Kdo je starší, může se modlit za lidi pokročilého věku, pro které je běhání do krytu náročné. Taková situace může vést k infarktu. Kdo je mladší může se modlit za těhotné ženy; při běhu mohou upadnout a zranit se, o obou takových případech jsme slyšeli … Prostě si představte normální lidi a modlete se za ně.
 
Modleme se neustále, aby si Bůh použil tuto situaci k dobrému. Aby se lidé v ohrožení obrátili k němu a zažili jeho pomoc, jak se to už v mnohých případech stalo. Třeba, když jedna maminka vytáhla z auta po zásahu v blízkosti pětiletá dvojčata a auto po té vzplálo v plamenech. Jedna dcerka byla zasažena střepem, ale jiná žena vyběhla ze svého auta, strhla z hlavy šátek a zastavila jím krvácení z tepny a tak holčičku zachránila.
 
Boží slovo se stává účinným, když ho vyznáváme. Při studiu Izajáše jsem došla do kapitoly 31. Přečtěte si ji celou, ale teď bych chtěla společně s Vámi vyznat: Hospodin mi pravil toto: „Jako vrčí lev a lvíče nad úlovkem, i kdyby proti němu svolali všechny pastýře – jejich křik ho nepoděsí, před jejich halasem se nebude krčit –, tak sestoupí Hospodin zástupů k boji na horu Sijón, na její pahorek. Jako ptáci, kteří obletují hnízda, tak bude Hospodin zástupů štítem Jeruzalému, zaštítí a vysvobodí, ušetří a vyprostí.“ (Izajáš 31,4-5)
 
Krista Gerloffová
Pavel Mareš

Pavel Mareš