30. 08.
2021

Milí přátelé,
až se stydím, jak dlouho jsem nepsala… Hlavním důvodem je, že pracujeme na nové knížce. Bude o běloruských protestech, ale víc vám napíšu až později. Je s tím fůra práce, jako vždy s každou knížkou, i když v tomto případě neleží hlavní tíha na mně. Moc mě to ale baví a těším se na výsledek.
 
Pokusím se shrnout události srpna. Začnu od konce – 27. 8. proběhl odvolací soud Pavla Sieviarynce a jeho kolegů. Zase byl zavřený, příbuzné pustili až na vynesení rozsudku, ovšem vězně tam nepřivezli. Takže Volha tam sice byla, ale Pavla neviděla. Dle očekávání soud jen potvrdil již vynesený rozsudek (u Pavla 7 let). Jediná změna je v tom, že přepočítali pobyt ve vazbě a 1 den ve vazbě teď počítají za 1,5 dne, takže Pavel má už jakoby odsezený 1,5 roku. Během září ho z vazby převezou do tábora (kolonie, vězení), zřejmě do Šklova.
 
 
U sboru Nový život jsou noviny, bohužel ne moc dobré. Po půl roce, kdy je úřady nechali na pokoji, najednou poslali pastorovi Hančarenkovi dopis, kde mu sdělili, že bohoslužby pod širým nebem jsou nepovolenými shromážděními a že porušují veřejný pořádek. Pastor byl upozorněn, že může být povolán k trestní zodpovědnosti. Znovu zopakovali, že když sbor zaplatí „dluh“ na dani, bude mu přiděleno jiné místo, kde se bude moct scházet. Pastor Viačaslau se tím zastrašit nedal a sbor se schází dál tak, jak se scházel. Nyní ale už je to pro všechny zúčastněné spojené s nebezpečím. Na videích z bohoslužeb je vidět, že účast velmi velmi klesla, už se nedá mluvit o stovkách přítomných jako v zimě, jsou je spíš desítky lidí. Pastor ale prokazuje velkou osobní statečnost, káže velmi smělá kázání o pravdě a spravedlnosti, vede modlitby za Bělorusko. Velmi „vyrostl“ v mých očích za celý ten čas běloruské revoluce! Také mě těší, že skoro na každé jejich bohoslužbě je nyní přítomen Antoni Bokun, pastor letničního sboru Jan Pradviesnik. Pravidelně tam vede modlitbu za Bělorusko, občas káže, nedávno tam sloužila celá chválící skupina z jejich sboru. Pro mě to je nečekané a velmi překvapivé přátelství, které se rozvinulo, nikdy bych neřekla, že se patriotický pastor Antoni tak úzce sblíží s nejdivočejším charismatikem Minsku a ještě ruskojazyčným. Ale jsem za to moc vděčná. A stejně jako stovky protestantů nadšeně poslouchají kázání běloruských katolických kněží, spousty katolíků nadšeně poslouchají kázání ze sboru Nový život.
 
V posledních týdnech vyšlo na svobodu několik lidí – to proto, že jim skončily tresty, k nimž byli odsouzeni. Počet politických vězňů se tím ale nijak nesnižuje, ba naopak neustále roste (již je to asi 635 lidí!), protože jsou zavíráni další a další lidé.
 
Sciapan Latypau, který si před časem u soudu vrazil do krku propisovačku ve snaze o sebevraždu, byl odsouzen na 8,5 roku vězení!
 
Úřady podnikají nájezdy na další a další organizace. Zrušily Běloruskou asociaci novinářů, dětský hospic, organizaci důchodců, informační agenturu BelaPAN, kde koho prohlásili za extremistického (např. TV Belsat)…
 
Celý srpen probíhají výročí, jedno za druhým – výročí voleb, výročí první smrti, výroční nejpočetnějšího pochodu, výročí největšího ženského pochodu… Na ulicích se to pozná jen podle toho, že se stále a stále objevují nové vlajky po městech, občas někdo udělá rychlou akci – ženy v červeném a bílém vyjdou na ulici, důchodci se postaví podél trati a vítají projíždějící vlaky vlajkami… Jinak jsou výročí připomínána hlavně v nezávislých médiích a v zahraničí.
 
Krize s nelegálními migranty trvá, asi jste něco viděli i v našich médiích. Ti lidé jsou chudáci, hračky v rukou Lukašenkova režimu. Problém už nemá jen Litva, ale i Polsko a Lotyšsko.
 
„Kyberpartyzáni“ publikují jedny kompromitující nahrávky politiků, úředníků a milicionářů za druhými. Jedná se o gigantický únik informací. Lukašenko poradil úředníkům, aby – když nejsou schopní si ochránit databáze – přestali používat počítače, psali rukou na papír přechovávali dokumenty v šuplíku.
 
K mezinárodním průšvihům patří, že zatímco svět se spojil v sankcích proti běloruskému režimu, Mezinárodní měnový fond Bělorusku přiřkl půl miliardy dolarů na boj s covidem. Burcovala proti tomu Cichanouská i další exiloví politici, diaspory psaly dopisy a dělaly demonstrace, ale vše marné. Jestli Luka ty peníze opravdu dostane, je jasné, že nepůjdou do zdravotnictví, ale na udržení silových struktur a tím Lukašenka u moci.
 
 
Máte-li zájem o průběžné aktuální zprávy, sledujte Martina Charváta https://www.facebook.com/martin.konektorcharvat, Občanské Bělorusko https://www.facebook.com/CivicBelarus nebo Franka Viačorku https://www.facebook.com/viachorka. Já se vám časem zase určitě ozvu, ale teď je přede mnou kromě knížky také škola uctívání a nevím, kdy najdu čas psát.
Pavel Mareš

Pavel Mareš