24. 05.
2021

Přátelé,
pár dnů jako by nebylo o čem psát, a teď je toho tolik, že nevím, jak všechno říct.
Začnu nejčerstvějším mezinárodním skandálem. I v našich médiích jste možná zaregistrovali, že v Minsku „nouzově“ přistálo letadlo společnosti Ryanair z Atén do Vilniusu a zadrželi jednoho pasažéra. Raman Pratasievič, 26letý kluk, který pracoval pro kanál NEXTA a potom pro jiný podobný, vedený Iharem Losikem, žil od r. 2019 v Polsku. Když byl kanál NEXTA prohlášen za extrémistický, bylo proti Stepanovi Pucilovi (zakladatel a provozovatel NEXTA) a Ramanovi zahájeno několik trestních stíhání a oba byli zaneseni do databáze teroristů. V zemích EU jim zatčení nehrozí. Raman se vracel z Atén, kde minulý týden fotografoval při návštěvě S. Cichanouské v Řecku. Letěl do Vilniusu letadlem, které po cestě přelétávalo běloruské území. Před odletem z Atén měl podezření, že je sledován a napsal o tom kamarádům na soc. sítě. V letadle se nic nedělo, dokud nedoletěli nad Bělarus. V tu chvíli proti letadlu na přímý rozkaz Lukašenka vyletěla plně vyzbrojená běloruská vojenská stíhačka a „doprovodila ho“ na minské letiště, údajně kvůli podezření na bombu na palubě. V tu chvíli mělo letadlo podstatně blíže na letiště ve Vilniusu než na to v Minsku. Piloti neměli jinou informaci o bombě než z pozemního hlášení z Minsku. Mohli doletět do Vilniusu, ale stíhačka je donutila přistát v Minsku. Tam prohledali letadlo, bombu nenašli, ale zadrželi Ramana a jeho dívku. Při této akci byla porušena celá řada mezinárodních konvencí. Je z toho mezinárodní skandál, o tom ještě určitě uslyšíme i u nás. Polský premiér M. Morawiecki uvedl, že letadlo bylo „uneseno“ a Lukašenka obvinil z „trestuhodného činu státního terorismu“. Co se týká Ramana, je to velmi vážné. Jako „teroristovi“ mu v Bělorusku hrozí nejvyšší trest – zastřelení nebo 20 let vězení. Ramana znám osobně. Před pár lety byl v Praze na stipendiu Václava Havla a pracoval ve Svobodné Evropě. Tehdy jsem se s ním setkala, mluvila…
 
V pracovně-nápravném táboře (vězení) ve Šklově náhle zemřel politický vězeň Vitold Ašurak. Bylo mu 50 let, příbuzní tvrdí, že byl zdravý. Katolík, který se pravidelně účastnil demonstrací s národní vlajkou, si odbýval pětietý trest. Dva týdny před smrtí od něj přestaly docházet dopisy. Zemřel prý na náhlou zástavu srdce. Víc informací není. Veřejnost je pobouřena, tisíce lidí na ulicích vyjádřily soustrast, nespokojenost, prohlašují, že je to další vražda. Štáb Cichanouské požaduje, aby mezinárodní komise mohly prověřit všechny věznice, v nichž jsou drženi političtí vězni, a mohly s vězni pohovořit o podmínkách, v nichž pobývají.  
 
Minulý týden došlo k zablokování největšího běloruského nezávislého informačního kanálu TUT BY. Kanál sledovalo až 20 milionů jedinečných návštěvníků denně. Došlo k mnoha domovním prohlídkám jak hlavní, tak oblastních kanceláří TUT BY a také u jednotlivých novinářů doma; 13 pracovníků (z toho 11 žen!) bylo zadrženo. O den později provedli prohlídku u hlavního redaktora novin Naša Niva. Režim se snaží o absolutní likvidaci nezávislých médií.
 
Pavel Sieviaryniec už před časem byl prohlášen za osobu se sklony k extrémismu. Teď mu přidali ještě další nálepku – prý se ukázalo, že má sklony zaútočit na pracovníky věznice. Takový status znamená, že všude mimo vlastní celu musí mít nasazená pouta a je s ním zacházeno jako se zvláště nebezpečným. Kdo Pavla zná, jen si klepe na čelo. Pavel je ztělesněním mírnosti a milostivosti vůči nepřátelům. V úterý 25. května má být vynesen rozsudek jemu i šesti lidem, souzeným spolu s ním.
 
Jediná dobrá zpráva za dlouhé období – na svobodu vyšla Kaciaryna Barysievič, novinářka, která zveřejnila v médiích lékařskou zprávu, dokládající, že k smrti ubitý Raman Bandarenka neměl v krvi žádný alkohol. Kaciaryna byla odsouzená k 6 měsícům vězení a trest jí minulou středu skončil.
 
Skončím několika oznámeními a pozvánkami. Tady si můžete poslechnout, jak Volha Sieviaryniec společně s 3letým Franciškam zpívají https://www.facebook.com/vola.sieviaryniec/posts/3761534963956956
 
V Brně je výstava Jauhena Atceckého „Náměstí změn“ https://www.facebook.com/CivicBelarus/posts/3863361213698968
V Praze je ve vstupní hale Magistrátu hlavního města Prahy obrazová výstava „Křik z Běloruska“, která bude přístupná do 30. června.
 
Zde se můžete podívat na video s Ivanem Magorem Jirousem https://www.youtube.com/watch?v=KMgivf45Hrg. Je v češtině s běloruskými titulky. Můžete ho sdílet na svých sociálních sítích, poslat běloruským přátelům apod. Titulky k videu byly vytvořeny na podnět jednoho z vás. Vlastíkovi děkuji za nápad, Maxovi za překlad, organizaci Post Bellum za zveřejnění.
Sledujte aktuální zprávy na FB Občanského Běloruska https://www.facebook.com/CivicBelarus/ a Martina Charváta https://www.facebook.com/martin.konektorcharvat.
 
Ozvu se vám v úterý, sdělím, jaký rozsudek Pavlovi S. vynesli. Prosím, modlete se za Volhu! Brzy to bude rok, co Pavla zavřeli. Možná se dostane do sálu na vynesení rozsudku, a možná ani to ne a bude jen čekat, že po odsouzení před odjezdem na výkon trestu bude most dostat krátkou návštěvu. Představuji si, jak jí asi je. Rok nevidí muže, ví, že z něj udělali nebezpečného extrémistu, netuší, co se děje v soudní síni – jak probíhá „soud“, jak je tam s obviněnými zacházeno… a jediné, co ví, je to, že v úterý jejího milovaného odsoudí na spoustu let. Chce se mi brečet, kdykoliv di na to vzpomenu. A co teprve ona… A Pavlova maminka… A stovky dalších manželek, matek, ale i manželů, kteří čekají na rozsudky svým milovaným – nebo už je dokonce vyslechli. Ve světle smrti ve Šklově to vše nabývá obludných obrysů…
Pavel Mareš

Pavel Mareš