06. 05.
2021

Milí přátelé.
Soud nad Pavlem Sieviaryncem začne 12. května. Bude v Mahilevu a společně s Pavlem budou soudit ještě 6 lidí z organizace „Evropské Bělorusko“. Jako by nebylo dost na tom, že soud bude nejdál od Minsku, jak může být, ještě vymysleli další věc: soud bude zcela zavřený – to znamená, že do soudní síně nepustí nikoho, ani příbuzné souzených. To je pro manželky a matky velké zklamání, protože doufaly, že budou moci své milé po mnoha měsících vidět aspoň u soudu, budou je moci povzbudit… A teď to vypadá, že ani to nebude možné. V minulosti se párkrát stalo, že překombinovaná obvinění u soudu úplně ztroskotala. Protože když soudí lidi, proti kterým neexistují vůbec žádné důkazy a vše stojí na falešných svědectvích, snadno se stane, že falešní svědci si ve výpovědích protiřečí a celá kauza se v přímém přenosu doslova sesype. Je možné, že kromě psychického tlaku na lidi, je i toto důvod, proč bude soud probíhat bez svědků. Pak si tam mohou dělat a říkat, co chtějí, a do médií se dostane jen to, co oni sami sdělí. Každopádně Volha s přáteli se do Mahileva chystají, chtějí se tam modlit, dožadovat se vstupu… Volha je velmi, velmi smutná. Můžete-li, povzbuďte ji na FB! (https://www.facebook.com/vola.sieviaryniec)
 
Kromě toho Volha zveřejnila informace od Pavla o tom, jak ho převáželi z Minsku do Mahileva. Cesta začala v pátek 23. 4. ve 23.00. Vezli ho vlakem vězeňským vagónem, celou noc měl ruce v poutech. Do vazební věznice v Mahilevu dojeli v 8.00 druhého dne. Pak ho celý den drželi ve speciální betonové cele a až večer ho zavedli do normální cely. Strašné je, že v Minsku musel nechat většinu svých věcí včetně dopisů, které zatím dostal (kolem 2000!). Mohl si vzít jet to, co dokázal odnést ve spoutaných rukách. Věci, které v Minsku zůstaly, nedovolili předat ani příbuzným a prostě je vyhodili! :-( To je ještě další způsob psychického tlaku na vězně i jejich blízké. Skromný majetek, který s sebou mají, a zejména dopisy ze svobody, jsou jejich pokladem, něčím, na čem jim velmi záleží, a jejich ztráta bolestná. Modlete se za Pavla a Volhu i všechny ostatní a pište jim!
 
Pokračují šílené rozsudky u absurdních soudů. Rozsudky 4–6,5 roku nejsou výjimkou. Někteří dostávají pokuty. Například jedna žena dostala pokutu ve výši 17 135 Kč za červenobílé stužky na balkoně. A druhý den dostala další pokutu, tentokrát 19 583 Kč za co? Za to, že měla… bílé ponožky s červeným pruhem. Ve výsledku má platit na běloruské poměry šílené peníze (jejich běžné platy se pohybují kolem 5000–7000 Kč) naprosto za nic. Jiné rozsudky jsou za „pokousala 4 příslušníky“, „urazil příslušníka“, „nanesl morální trauma“ a podobně.
 
V Bělorusku už dlouho není americký velvyslanec. Původnímu skončilo služební období. Nová ambasadorka Julie D. Fisher už několik týdnů pobývá ve Vilniusu a pracuje odtamtud. Bělorusko jí odmítá vydat vízum! Ministr zahraničí řekl, že pokud velvyslankyně chce podrývat režim, nemá smysl, aby ji do země pouštěli. Paní Fisher zase říká, že Američanům nikdo nebude diktovat, jak má vypadat činnost jejich velvyslanectví. A tak má kancelář ve Vilniusu, spolupracuje s Cichanouskou a dalšími exilovými představiteli Běloruska.
 
Sviatlana Cichanouska v minulých dnech navštívila Vídeň, Řím a Lublaň. Všude se setkala s nejvyššími státními představiteli a mluvila s nimi o situaci v Bělorusku a o tom, čím konkrétně mohou evropské země pomoci nyní a čím v budoucnu.
 
A běloruské ženy dál chodí po ulicích v červenobílém oblečení. Některé za to posadí na pár dnů do vězení, místo nich vyjdou jiné… A partyzáni dál vyvěšují vlajky a stužky a malují graffiti bez ohledu na pokuty a jiné tresty, které za to padají. A den co den vycházejí v mnoha městech do ulic průvody Bělorusů s vlajkami, ačkoliv jim za to hrozí velké tresty. A z běloruských obchodů jsou masově stahovány výrobky značky Nivea a prodejci automobilů Škoda řeší, co s vozy ve skladech. Škoda montuje auta i v Rusku a zákaz prodeje v Bělorusku se vztahuje i na tyto ruské škodovky. No a sbor Nový život provedl další bohoslužbu pod širým nebem… (https://www.youtube.com/watch?v=iKqb3evKPiI&t=681s) Je to velikonoční shromáždění (oni slaví Velikonoce i Vánoce měsíc, od katolických do pravoslavných), tak je trochu jiné než obvykle.
 
Kdybyste se chtěl někdo podívat, zde je rozhovor Svobodné Evropy s Volhou – manželkou Pavla Sieviarynce, Marynou – Manželkou Mikalaje Statkieviče, a Darjou – manželkou Ihara Losika https://www.youtube.com/watch?v=SvPP0G9K-20&t=2148s. Redaktorka se jich ptá, co je nového s jejich muži, jak se daří jim – jestli potřebují s něčím pomoct, mluví se o solidaritě Bělorusů, o tom, že vězni svými dopisy často dodávají sílu svým blízkým na svobodě, o výchově dětí bez tátů… Darja mluví rusky, ostatní je v běloruštině.
Pavel Mareš

Pavel Mareš