15. 04.
2021

Milí přátelé,
v uplynulých dnech jsem překládala 40 stránek o vakuovém ventilátoru a jaksi mi to vzalo veškerou sílu a čas. Proto jsem nepsala.
 
Sbor Nový život se dál schází venku. Minulou neděli měli poprvé hezké počasí (bylo to už 8. venkovní shromáždění). A žehnali novomanželům! Úřady se chovají zvláštně. Je vidět, že vystěhování z budovy byl jen „truc“. Nejenže církvi nikdo nebrání, aby se na parkovišti scházela, ale už si tam dokonce postavili provizorní pódium a stavějí pár laviček a ani tomu nikdo nebrání. Pastor Vjačasau poskytl rozhovor TV Belsat. Můžete se podívat zde https://blstv.eu/news/04-04-2021-tsarkva-pavinna-pakazats-shto-belae-a-shto-chornae-vyalikae-interv-yu-z-pastaram-tsarkvy-novae-zhytstsyo-u-yakoj-zabrali-budynak/?fbclid=IwAR0WQAwzVXkXAPfEko1h4y8Xqe8bEE0F4Mg8WxTPfi-d-uLv2iVSjHqeJJU – jde tam nastavit ruština, je tam hodně fotek. Říká tam, že kromě těch nedělních shromáždění se scházejí na domácích skupinkách, ale mnoho projektů, na nichž pracovali (duchovní, sociální i dobročinné) muselo být pozastaveno.
 
 
Případ Pavla Sieviarynce už předali soudu. Poněkud mimo logiku ho bude řešit soud v městě Mahileu (Mogilev) 200 km od Minsku. To je teď nový trend. Cíl je jediný – co nejvíc příbuzným a přátelům obviněných znepříjemnit život – budou muset jezdit daleko. Také se jistě čeká, že jich tak daleko tolik nepřijede. Soud by měl začít někdy během května. Pavla budou soudit společně se 6 dalšími lidmi. Také Mikalaj Statkievič, další z mých přátel, už se seznamuje s materiály svého případu. Dokumenty jsou ve 110 spisech! Ano, nepřepsala jsem se: ve 110! Vím, že lukašenkovští přisluhovači mají velkou a nestoudnou fantazii, ale vymyslet 110 spisů (tj. 110 složek s kdovíkolika lejstry v každé) na nevinného člověka, kterého zavřeli již v květnu (tedy 3 měsíce před volbami) – to je teda opravdu výkon! Společně s Mikalajem budou soudit také Siarhieje Cichanouského (manžela Sviatlany) a Ihara Losika. Zatím není jasné, kdy bude soud.
 
Volha Sieviaryniec s malým Francyškem jsou v nemocnici se zápalem plic. Nepochopila jsem, zda ho mají oba nebo jen Francyšek. Volha píše na FB, tak jí asi nijak zle není. Soukromě mi ale psala, že má krize, občas na ni padá beznaděj, zdá se jí, že neslyší Boha a nerozumí mu, zažívá zklamání (myslela si, že Pavel vyjde na svobodu dřív). Neuvěřitelně se drží, organizuje nepřetržitý modlitební řetěz za Bělorusko (právě je to 6 let, co řetěz vznikl), dělá spoustu věcí, organizuje akce, podporuje druhé… Ale po večerech je jí moc těžko. Kdybyste ji chtěli podpořit, napište jí na FB https://www.facebook.com/vola.sieviaryniec. Pavlovi teď nepište, kvůli soudu ho budou převážet do Mahileva a nemusel by dopis dostat. Až bude známá jeho nová adresa, napíšu vám ji.
 
V neděli 11. 4. bylo výročí 10 let od výbuchu v minském metru. Tehdy zahynulo 15 lidí a více než 400 bylo zraněno. Za tři dny byli zatčeni dva kluci, V. Kavaliou a D. Kanavalau, které obvinili z teroristického činu. Navzdory tomu, že vyšetřování nedokázalo jejich vinu, dokonce ani to, že by byli v době výbuchu v metru, byli oba odsouzeni a popraveni. Někteří z vás tehdy podepisovali petici proti trestu smrti pro ně… V jejich vinu málokdo věřil a věří. Bylo to tehdy necelé 4 měsíce po prezidentských volbách, kdy byla krvavě potlačena demonstrace a stovky lidí byli ve vězeních. Začínaly procesy a lidé byli velmi naštvaní, Lukašenkova obliba se propadla na minimum. Mnoho lidí se domnívá, že výbuch byl zinscenován režimem, aby Luka mohl předvést, jak je schopný a jak bdí nad bezpečností Bělorusů. Je to pravděpodobná verze. Jestli se ale někdy národ dozví pravdu, není jisté. Většina materiálů z vyšetřování byla hned po procesu zničena. V neděli lidé hromadně nosili květiny na stanici metra, kde se to stalo. Milice přihlížela, ale nezasahovala.
 
Množí se informace o sadistické formě mučení v celách: na podlahu cely pravidelně vylévají kbelík s koncentrovaným roztokem chlóru. Lidé následně musejí po mnoho hodin dýchat chlórové výpary, protože cely se nedají větrat. Mají problémy s očima a poškozené sliznice. Píšou o tom někteří přímo z vězení a vyprávějí o tom ti, kteří vycházejí na svobodu po administrativních trestech (na podzim o tom mluvil i Zmicer Daškievič). Na stížnosti vězňů a obránců lidských práv odpovědělo ministerstvo vnitra cynicky, že se nejedná o mučení, ale o dezinfekci jako prevenci proti koronaviru.
 
Pořád probíhají další a další soudy, padají další rozsudky, nešetří nikoho – soudí důchodce stejně jako puberťáky. A přesto důchodci i puberťáci, lidé všech sociálních vrstev a všeho věku stále pokračují v lokálních pochodech, ve vyvěšování vlajek, nošení červenobílého oblečení, nahrávání videí… BYPOL zveřejnil další video – důstojník ozbrojenců školí nováčky a dává jim instrukce ke střelbě ostrými náboji do demonstrantů.
Další příště.
Pavel Mareš

Pavel Mareš