27. 03.
2021

Zdravím vás, přátelé.
Večer před svátkem Dne svobody lidé na různých místech země natočili videa, na nichž zaznamenali manévry vojenské techniky. Do Minsku vjela kolona takových vozů dlouhá půl kilometru. Preventivně bylo zadrženo několik aktivistů. Ve čtvrtek 23. března, v den 103. výročí vzniku nezávislé Běloruské lidové republiky se od brzkého rána všude objevovala bílo-červeno-bílá symbolika – vlajky na veřejných místech i na oknech bytů (každý den probíhají soudy a padají rozsudky za vlajky v oknech a na balkonech, a přesto je lidé dále vyvěšují), stuhy, balónky, nápisy, plakáty, malby. Centrum Minsku zatarasila vojenská technika, na strategických místech stáli „černí“, všude v ulicích parkovaly antony a autobusy. Žádná masová akce z principu nebyla možná. Přesto po Minsku prošly tři menší pochody a akci uspořádali také automobilisté, kteří vyrazili do centra a troubili. Opravdový svátek vypuknul po setmění, kdy se Minsk a další velká města rozzářil ohňostroji s takovou intenzitou jako na Nový rok.
 
Ačkoliv se nedělo nic velkého, bylo po celé zemi zadrženo kolem 200 osob. Čtvrtek byl všedním dnem, hlavní akce jsou prý naplánovány na sobotu 27. 3.
 
V Praze proběhla ekumenická bohoslužba ke Dni svobody a na podporu politických vězňů. I se sloužícími duchovními a muzikanty se jí zúčastnilo necelých 50 lidí. Nevím, zda tam byli nějací Češi kromě bratrů farářů. Program byl dvojjazyčný česko-běloruský. Dle mého soudu to celé do bohoslužby mělo hodně daleko, ale jako sváteční shromáždění k významnému výročí to bylo zajímavé, i když podle mne hlavně pro Čechy, kteří tam ale nebyli.
 
Ministr zahraničí Petříček pronesl zdravici Bělorusům u příležitosti jejich svátku. Obecně se dá říci, že tento pan ministr je Bělorusku výrazně nakloněn. Jeho slovo je zde https://www.facebook.com/CivicBelarus/posts/3718011188233972
Pamatujete na projekt 1000 andělů pro Bělorusko? Autorka projektu Volha Palunisa vybrala některé vystříhané anděly a udělala z nich krásné video na hymnus Všemocný Bože. Podívejte se https://www.facebook.com/groups/belarusians/permalink/4188712891174127/ Já mám radost, že se tam dostal jeden z mých andělů a také anděl od mé švagrové Markéty. Andělů už prý je 1100 (z toho je nejméně 9 z ČR!), ale projekt pokračuje. Stále máte možnost se zapojit! :-)
 
Bratr Eduard Palčys byl ve vězení 3 týdny nemocen. Žádné vyšetření mu ale nedělali, tak neví, zda to byl kovid. Nyní je již v pořádku. Prý hodně čte, odpovídá na dopisy, modlí se, čte Bibli. Dcerce Emilii, která se v prosinci narodila, jsou již skoro 4 měsíce, ale Eduard teprve nedávno dostal její fotku. Dříve vždy z dopisů fotky vyndávali a nedávali mu je. Eduard je obviněn z organizace masových nepokojů a hrozí mu až 15 let vězení. Jeho případ ale ještě nebyl předán soudu.
 
Lukašenko bojuje proti Polákům. V uplynulých několika dnech byli zadrženi vedoucí Svazu Poláků Běloruska, bylo provedeno mnoho domovních prohlídek v organizaci, v domácnostech i v polské škole, která byla zavřena. Luka je na Poláky (i ty běloruské) vysazený – nejvíc politických emigrantů je právě v PL. Vysílá odtamtud televize Belsat, kanál NEXTA a další nezávislá média, univerzity přijímají běloruští Poláci jsou oddanými bělorusky mluvícími patrioty Bělarusi. Před půl rokem je Luka vinil, že chtějí odtrhnout oblast Hrodna a připojit k Polsku a že financují pouliční protesty. Teď tvrdí, že Svaz Poláků Běloruska prý od roku 2018 provádí nezákonné činnosti týkající se nezletilých v Hrodně a regionu: oslavuje protisovětské aktivisty, „sleduje cíle rehabilitace nacismu a ospravedlňuje genocidu běloruského národa“. Proti předsedkyni Svazu Anželice Borys bylo zahájeno trestní stíhání a hrozí jí trest odnětí svobody na 5 až 12 let.
 
V Bělorusku je již 300 politických vězňů…
Pavel Mareš

Pavel Mareš