08. 02.
2021

Milí přátelé,
pátek a víkend v Bělorusku proběhly podle tradičního scénáře – lidé pochodovali stále a všude, pořádali akce na podporu vlajky, pokračovaly flashmoby červeně oblečených lidí na sněhu, vlajky se objevovaly na nejroztodivnějších místech, soudy vydaly pár dalších šílených rozsudků… Návrat protestů do centra Minsku pokračuje, v sobotu na jednom místě stáli lidé s národními vlajkami v řetězu solidaritu, jiná skupina prošla průvodem po hlavním prospektu – bez vlajek a provolávání hesel. V neděli se na některých místech v zemi různé skupiny připojily v akcím mezinárodní solidarity s Běloruskem.
 
V sobotu se konala mezinárodní on-line konference o Bělorusku, které se účastnila řada světových politiků (za ČR ministr Tomáš Petříček), běloruských politiků v exilu, představitelů běloruských diaspor z celého světa, a také kdokoliv další, kdo měl zájem. Na chvíli jsem se zkusila připojit, ale převládajícím jazykem byla angličtina, kterou bohužel nevládnu, tak jsem to vzdala.
 
Nedělní Mezinárodní den solidarity s Bělarusí proběhl na mnoha místech prakticky po celém světě. Když zůstaneme u nás, v Praze se konala demonstrace na podporu politických vězňů. Kromě Bělorusů vím o jednom z vás, kdo jste se zúčastnil. Jestli jste tam byl ještě někdo, budu ráda, kdy napíšete. Na FB je mnoho fotek (např. zde https://www.facebook.com/groups/belarusians/permalink/4061468020565282/), ale v zimním zakuklení a v rouškách si lidé moc podobní nejsou, tak nedokážu poznat, je-li tam někdo známý :-) Další akce proběhla v Olomouci, o jiných zatím nevím. Ovšem mnohá další města se zapojila vyvěšením běloruské národní vlajky. Další města se budou ještě přidávat v pondělí a v úterý. Ve světě byly mnohé důležité budovy červenobíle nasvícené. Některým to doopravdy slušelo :-) Skutečnou parádu provedli v Rize kde udělali nádhernou světelnou show nad řekou Daugavou (zde https://www.facebook.com/permalink.php?story_fbid=3510544672408258&id=100003582789213) a potom pomocí dronu promítli na hladinu bílo-červeno-bílou vlajku. V polském Bialystoku poslali do vzduchu pomocí balonu ohromnou běloruskou vlajku. Zpěváci z 24 zemí světa nahráli běloruský duchovní hymnus „Všemocný Bože“. Jednu sloku zpívají bělorusky, jednu anglicky. Výsledek si můžete poslechnout zde https://www.youtube.com/watch?v=_1EHhlLj30g&feature=emb_logo A co vy? Zapojili jste se? Jeden bratr se nejen vyfotil v červenobílém oblečení, ale dokonce svou původně bílou kytaru upravil do běloruských barev! Ještě někdo něco? Pochlubte se.
 
Pár běloruských příběhů z minulého týdne. První: milicionáři dostali rozkaz, aby na ulici zadrželi skupinu. Ptali se vysílačkou jak velkou, odpověď byla „co největší“. Našli tedy skupinu lidí, která byla v Minsku na exkurzi a zadrželi ji i s průvodcem. Nějakou dobu strávili ve vazbě, pak některé pustili, jiné odsoudili na pár dnů vězení za nepovolenou demonstraci. Druhý: Darja Losik oznámila, že Ihar a jeho kolegové z cely mají problém, když se chtějí najíst mimo oběd a večeři. Nesmějí totiž mít v cele lžíci, dostávají ji jenom k vězeňskému jídku, pak ji musejí odevzdat. Když si v mezičase chtějí třeba udělat kaši, musejí ji jíst prázdnou tubou od zubní pasty! (mimochodem přesně o tomto píše i Zmicer Daškievič ve své knize Červ). Třetí: patnáctiletého mladíka se soud chystá na základě rozsudku na 2 roky poslat do speciálního uzavřeného výchovného ústavu (asi vězení pro mladistvé, které v Bělarusi existuje) za porušení 4 článků trestního zákona – hanobení, veřejná urážka státního úředníka v souvislosti s výkonem jeho povinností, nezákonné shromažďování nebo šíření informací o ochraně osobních údajů, podvody. „Vtip“ je v tom, že trestní odpovědnost u všech těchto článků však začíná ve věku 16 let a jemu je 15. Čtvrtý: „Účastnil se nepovoleného shromáždění, vstupoval do jízdní dráhy, trhal květiny ze záhonu a házel je na příslušníky OMON“. To je obvinění. Čtyři roky pracovně-nápravného tábora. To je rozsudek za jeho zločiny. Pátý: taky byl zadržen čtrnáctiletý kluk, dětský herec. Jel ze zkoušky, táta na něho čekal na zastávce a oba je sebrali. Tátu pak pustili, ke klukovi povolali mámu a v její přítomnosti provedli výslech… Žyvie Bělarus! Ale všeho do času!
 
Pavel Sieviaryniec je již 8 měsíců ve vazbě, pryč od rodiny. Tady se můžete podívat na jeho matku, vidět, co je to za dámu (stojí to za to) https://www.facebook.com/burbalka/posts/10159455386859669 Je to z diskusního pořadu a paní Tacciana odpovídá na otázku, zda by chtěla, aby Pavel napsal žádost o milost vyšel na svobodu. Mj. tam říká, že už když Pavla zavřeli poprvé (bylo mu 21 let) a dovolili jim setkání ve vězení, jasně mu řekla: „Synu, za žádnou cenu nikdy nepros o slitování toho, kdo tě nezákonně vězní a ponižuje…“ U toho postu na FB je komentář: „Podívejte se na matku Pavla Sieviarynce a pochopíte, kde se vzal takový Pavel. A pochopíte, proč on zvítězí, ať živý, nebo mrtvý.“ Paní Tacciana je úžasná, statečná žena. Vede vlastní boje ve Vitebsku, pravidelně dostává pokuty, často ji zadržují… Nemám prostor tady o všem psát, ale rozhodně byste koukali, kolik energie a síly může mít běloruská 67letá dáma. A také má Pavel sestru Hannu, třetí Sieviaryniec, který/á leží úřadům v žaludku. Spisovatelka, aktivistka a učitelka, která si svými postoji vysloužila vyhazov ze školy (jako ostatně před lety i jejich matka). Celá rodina je zajímavá.
 
Nevím, jestli jste zaregistrovali, že litevský prezident nominoval Sviatlanu Cichanouskou na Nobelovu cenu míru.
Na závěr ještě dva odkazy na české články. Zde je rozhovor s ochráncem lidských práv z organizace Viasna Alesem Bjaljackým https://www.novinky.cz/zahranicni/evropa/clanek/lukasenkovi-vzali-odebranim-ms-hracku-tlak-ale-muze-byt-vetsi-rika-belorusky-disident-40349895?fbclid=IwAR3o0vnKQEV8OoIMJ2gvLyTUWgg48Mrm92d7wMeejNaZogih7wB0jPyvKek a tady článek senátora Pavla Fischera, velkého přítele Běloruska (a osobního přítele Pavla Sieviarynce) https://blog.aktualne.cz/blogy/pavel-fischer-.php?itemid=38843 Na FB Martina Charváta najdete spoustu dalších drobných zpráv, fotek a videí (https://www.facebook.com/martin.konektorcharvat).
Pán vám žehnej.
Pavel Mareš

Pavel Mareš