03. 02.
2021

Milí přátelé,
dostala jsem dotaz, kdo vyhlásil Den solidarity s Běloruskem a proč zrovna na 7. února. Vyhlásila jej Sviatlana Cichanouska, respektive její štáb, protože 7. 2. uplyne přesně půl roku od začátku povolebních protestů. Výzvu si můžete poslechnout zde https://www.youtube.com/watch?v=rBSLM3FDX_o – je v běloruštině s anglickými titulky. V sobotu 6. 2. bude on-line konference věnovaná Bělorusku. Kdybyste se jí snad chtěl někdo zúčastnit, ozvěte se. Akce v jednotlivých zemích budou organizovat běloruské diaspory, politici a kdokoliv další, kdo se chce zapojit. Zatím je známo, že akce budou probíhat v Německu, Švýcarsku, Brazílii, Izraeli, Litvě, Lotyšsku, Velké Británii, Polsku, České republice, Švédsku, USA, Belgii, Nizozemsku, Finsku, Francii, Itálii, Portugalsku, Jižní Koreji, Rakousku a dalších zemích. Účastníci Dne solidarity budou pořádat shromáždění a pochody s vlajkami, budou vyvěšovat bílo-červeno-bílé vlajky a nasvěcovat v těchto barvách městské budovy, stavby a objekty, pořádat konference, kulturní akce a flashmoby a posílat dopisy politickým vězňům. Politici a slavní lidé také podpoří kampaň na sociálních sítích s hashtagem #StandWithBelarus, upozorňujícím na téma boje Bělorusů za svobodu. Pokud se někde v některém městě zapojíte, ať už skupinovou nebo sólo akcí, bude výborné, když pořídíte pár fotek nebo dokonce video, případně napíšete pár slov kdo a co dělal. Můžeme dostat zprávu za ČR do běloruských nezávislých médií. Bělorusy to opravdu velmi povzbuzuje, když vidí, že za nimi stojí nejen Bělorusové v zahraničí, ale i občané jiných zemí.

Dostala jsem sérii krásných andělů pro Bělorusko. Kdo máte děti nebo se chcete sami zapojit, povzbuzuji vás, abyste tak učinili. Vystříhejte z bílého papíru anděla, vyfoťte ho na červeném pozadí a pošlete. Inspiraci, jak to může vypadat, najdete v galerii https://www.facebook.com/media/set?set=a.3345908425477558&type – od složitých mistrovských výtvarných děl až po jednoduché kostrbaté dětmi vystříhané obrázky. Počítá se snaha :-)
 
V neděli se po několika týdnech vrátili demonstranti do centra Minsku. V menších skupinkách se prošli po hlavním prospektu, bez vlajek a bez transparentů. Jinak ale pokračovaly akce na sídlištích. Během víkendu bylo po Bělorusku zadrženo téměř 170 lidí, mezi nimi 6 lékařů.
 
Proti snaze prohlásit národní symboliku za extrémistickou se koná řada protestů. Protipetici podepsalo už asi 82 tisíc lidí (během necelých 3 dnů!), běloruští „partyzáni“ po nocích vyvěšují vlajky na neuvěřitelná místa (když pak vidíte, jak je komunální sužby nebo hasiči pracně sundávají za pomoci vysokozdvižných plošin a jiné techniky, fakt nechápete, jak to lidé po nocích mohou dokázat bez takové techniky…), lidé se s nimi fotí, moderní gymnastka Melitina Staniuta (trojnásobná  bronzová medailistka z MS) uvedla svůj protestní flashmob slovy: „Co zakážou příště? Zakážou červené oblečení, když bude sněžit? Zakážou rajčata v bílých bedýnkách?“ A vyfotila se v červeném oblečení na sněhu. Další dámy ji následují. Proti iniciativě zákazu se vyslovují politici, historici, učitelé i obyčejní lidé. Mezitím generální prokuratura oznámila, že chce zavést trestní odpovědnost také za jakoukoli „propagaci extremismu a šíření extremistických symbolů“. Generální prokurátor navrhuje zavést trestní odpovědnost pro členy extremistických skupin a ty, kteří je financují nebo poskytují jakoukoli pomoc.
Za leden proběhlo okolo 50 soudů s politickými vězni, obviněnými z trestných činů. Celkem je vedeno asi 770 trestních řízení! Nejtvrdší rozsudky, které zatím byly vyneseny, jsou 7 let vězení. Jeden takový dostal Dzmitry Dubkau, 29letý řidič kamionu. V noci z 10. na 11. srpna během protestů v Minsku skupina se mužů zmocnilo nákladního vozu MAZ, patřícího technické asistenci, a zablokovalo jím silnici technice OMONu. Dzmitryho viní z toho, že náklaďák ukradl, což není pravda. Rozsudek 7 let dostal také Uladzimier Haroch v Navahrudku. Byl shledán vinným z přípravy nepokojů ve městě a dalších místech regionu Hrodna.
 
Buďte rádi, že se máme dobře.
Pavel Mareš

Pavel Mareš