26. 01.
2021

Milí přátelé,
jsem ráda, že dnes mohu začít dobrou zprávou: V pondělí, ve 42. dnu hladovky, Ihar Losik přes svého advokáta vzkázal, že hladovku končí. Uvedl k tomu, že po 42 dnech se cítí stále dost silný, že by mohl pokračovat dál, ale rozhodl se skončit, protože jej prostě „porazila“ ta vlna solidarity, jakou poznal. To množství dopisů s povzbuzením, s prosbami, aby začal jíst, lidé, kteří zahájili hladovku na jeho podporu, slova, že je potřebný své rodině, že je třeba, aby se ve zdraví dočkal vítězství… Odmítl názor, že se svou hladovkou ničeho nedomohl – řekl, že díky ní se o běloruských politických vězních ve světe víc ví a mluví. Během víkendu proběhly – ani nemohu říct v Bělorusku, musím říct po celém světě! – demonstrace na Iharovu podporu. Jedna z nich byla v sobotu i v Praze. V Bělorusku jich bylo bezpočet. Děti i dospělí ze známého minského „náměstí Změn“ nakreslili pro Ihara spoustu obrázků, některé najdete v příloze, a zde je z nich udělané video https://www.facebook.com/ploshchaPeramen/videos/797931797603083/ Jméno „Losik“ znamená v běloruštině totéž co česky: losík, malý los. Proto je právě los ústředním tématem obrázků. Modleme se teď za moudrost pro to, jak bude probíhat návrat k jedení, za rychlý návrat do normálu a plné obnovení sil a zdraví.
 
Několik z vás si koncem roku psalo o knihu Pavla Sieviarynce „Miluji Bělorusko“, ale já jsem je v té chvíli už měla vyprodané. Teď jich zase mám na skladě dost a dost, takže pokud máte zájem, pište. Také bych vám ráda doporučila knížku dalšího milého přítele Zmitra Daškieviče, který je nyní také ve vězení (doufejme, že jen na 15 dnů). Zakoupením jeho knihy byste mohli podpořit vzácného člověka a přítele, vydavatele Jiřího Braunera z Brna (tuto knihu by vám poslal on). Pan Brauner „sbírá“ a vydává příběhy z gulagů a ochotně vydal i knihu o současném běloruském vězení. Knihy s touto tématikou ale nejdou zrovna na dračku a v době koronavirové je to ještě horší. Objednáním knížky byste se dozvěděli něco o člověku, za nějž se modlíme, přiblížila by se vám realita běloruských politických vězňů, získali byste pěknou knihu a ještě byste přitom podpořili skvělého člověka.
 
Mája, která pro některé z vás zajistila objednávky z e-shopu Volhy Sieviaryniec, napsala už okolo 50 dopisů politickým vězňům! Trpělivost růže přináší a kromě dopisu od Pavla S. Mája dostala dopis i od dalšího člověka, Kyrila Paulauce :-) Tak to berte jako povzbuzení a pište, třeba se také dočkáte!
 
V jednom z parků v Minsku se objevila podivná hromada „sněhových koulí“. Při pohledu zblízka je vidět, že to ve skutečnosti jsou „Lukašenkovy hlavy“.
 
Vohla Babrova je matka pěti dětí. Byla zadržena 22. 12. a tři dny ji drželi ve vězení (ačkoliv podle zákona matky nezletilých dětí nemají být ve vazbě). Pak ji pustili a teď měla soud, u nějž dostala pokutu. To vše za to, že 14. 12. společně s dalšími lidmi vyvěsila v minském obchoďáku Dana Mall obrovskou vlajku (viz foto) při vystoupení „Svobodného sboru“. Další lidé v uplynulých dnech dostali od pokut po 15 dnů za národní symboliku ve vlastních oknech. Jedněm lidem nějaký „lukašista“ rozbil okno, kde měli vylepené bílé a červené papírové sněhové vločky. Vyšetřovatel na to řekl, že se nedá nic dělat, že ten člověk tím prostě „vyjádřil svůj občanský postoj“. Úřady bojují s národní symbolikou – ale žádný výsledek to nenese, vlajky, stužky, erby, balónky, šály, deštníky apod. jsou prostě všude.
 
Kromě teroru na to režim zareagoval také originálním způsobem – podle nového nařízení musejí teď obchody prodávat oficiální státní symboliku (tedy lukašenkovské vlajky), vzhledem k tomu, že byl vyhlášen „Rok národní jednoty“. Úřady hrozí, že obchody, kde se nebude prodávat národní symbolika, budou zavřeny.
 
Chcete další absurdní příběh? Tři terénní pracovníci organizace „Pouliční medicína“ byli odsouzeni k 15 dnům vězení. Za co? Protože, jak uvedl jeden ze svědků od milice, „podporovali protesty pod záminkou rozdávání jídla bezdomovcům“! 
 
Sobotní pochody po celé zemi skončily zadržením asi 150 osob, přičemž po delším čase bylo místy použito násilí. V neděli ale byli zadrženi zřejmě jen 3 lidé. V pondělí vyšli důchodci… Podle víkendových pochodů to vypadá, že protesty začínají zase posilovat, objevují se úvahy, že by bylo dobré obnovit velké průvody centry měst a že je možné, že nová vlna masivních protestů, která se čekala na jaře, začne ještě v zimě. Tak uvidíme. Také bude zajímavé sledovat, co s běloruskou scénou udělají protesty v Rusku, pokud se udrží.
Pavel Mareš

Pavel Mareš