23. 01.
2021

Milí přátelé,
sobota je 40. dnem hladovky Ihara Losika. Ve čtvrtek jej přemístili do jiné cely, kde je videokamera, takže je pod neustálým dohledem. Každý den ho (zřejmě několikrát) „kontroluje“ lékař – tedy změří mu tlak. Také jej navštívil psycholog. Iharovi se přitížilo, cítí se vyčerpaný a tlak mu velmi skáče od velice nízkého po vysoký. Snaží se odpovídat na dopisy, které dostává, odmítá ale ukončit hladovku. Dva pravoslavní kněží (nezávisle na sobě) se za Ihara zaručili, totéž udělala i jedna rodina, asi to ale k ničemu nebude. Ta „záruka“ spočívá v tom, že požadují, aby Ihar byl převeden do domácího vězení a oni se zaručují, že toho nezneužije a např. neuteče… Jeden z těch dvou kněží také začal držet hladovku – bude ji prý držet tak dlouho, dokud ji bude držet Ihar, a kdyby snad Ihar zemřel, chce v ní pokračovat tolik dnů, kolik celkově Ihar hladověl. Hladovku na Iharovu podporu vyhlásily také dvě dívky. Ihar je mladý zdravý kluk, tak věřím, že mu náhlá smrt nehrozí (pokud nechytne třeba koronavirus, kterého je ve věznicích dostatek) a dokáže ještě pár dnů vydržet. Spíš je otázka, jak dlouho jej ještě nechají. Je dost možné, že ho již brzy odvezou na psychiatrii a tam ho z hladovky násilím vyvedou. Modlete se za jeho zdraví, aby to zvládl bez trvalých následků. A pokud ho opravdu začnou násilím krmit, aby to dělali odborně. To bývá velmi různé, některé z předchozích dlouhodobých hladovkářů měli v péči specialisté a dělali to šetrně, někdy to dělají prostě dozorci a pamatuji ale i jeden případ, kdy do nebožáka rvali trubku tak, že mu způsobili zranění a rovnou do něj lili nějaké kaše… Přežil to, ale bylo to pro něj velké utrpení.
 
V Homelu byl zahájen soudní proces proti Nikitovii Zalatarovovi a dvěma dalším lidem kvůli události z 10. srpna 2020. Nikita je ten chlapec, který si stěžoval otci, že jej bijí, psala jsem o něm na podzim. Tehdy mu bylo 16 let, nyní mu je již 17. Je obviněn z účasti na nepokojích, z nezákonného získávání, skladování, a přepravy předmětů obsahujících hořlavé látky a z násilí nebo hrozby násilí proti donucovacím orgánům. Nikita byl zadržen doma 11. srpna ráno, strávil den na stanici milice a odtud byl převezen na JIP do nemocnice. Následujícího dne ho z nemocnice převezli do vazby. Během vyšetřování řekl otci, že jej bili a totéž uvedl i během soudu.
 
Proběhl také soud nad dvěma studenty, kteří pomalovali štít OMONovce – dívka dostala 2 roky roku vězení, chlapec 1,5 roku. V Moskvě chytli mistra světa v kickboxu Alakseje Kudzina – ten v srpnu v rámci obrany demonstrantů složil k zemi jednoho „černého“. Od srpna byl v domácím vězení, ale utekl do Ruska, tam ho teď zatkli a bude deportován zpět do Bělarusi. Také soudili bývalého důstojníka milice Dzmitryje Kulakouského, který po srpnovém násilí na demonstrantech odešel ze služby a nahrál video, kde odsoudil násilí. Paradoxem je, že tento člověk v minulosti několikrát zatýkal Zmitra Daškieviče a posléze se ocitl spolu s ním v jednom karceru (to byl ten případ, kdy byl Zmicer v létě zadržen a strávil několik dnů na Akrescina a potom o tom psal, v jakých šílených podmínkách tam seděl; seděl spolu s tímto bývalým důstojníkem milice). Pan Kulakouski oznámil, že byl ve vazbě mučen. Byl odsouzen ke 2 letům omezení svobody. No a další z těch tragikomických případů – jedna mladá maminka si oblékla na sebe teplé kalhoty, které má již mnoho let a vždy je v zimě nosila, a vyrazila na ulici. Tam ji zadrželi, sepsali s ní protokol a následně jí soud dal pokutu. Ony totiž ty její kalhoty mají červenobílé lampasy… Milicionář, který ji zadržel, do protokolu napsal, že měla na sobě kalhoty v barvách, které „narušují veřejný pořádek“.
 
Paní Cichanouska vyrazila na svou první letošní zahraniční návštěvu. Je v Estonsku, kde byla přijata se všemi poctami jako hlava státu. Setkala s paní prezidentkou Kersti Kaljulaid, a dále s premiérem, ministrem zahraničních věcí, parlamentním výborem pro zahraniční věci a běloruskou diasporou. Na jednáních hovořila o aktuální situaci v Bělorusko, o rozšíření sankcí, o pomoci studentům, o možnostech konkrétní pomoci a podpory ze strany Estonska. V pátek prostřednictvím videokonference mluvila na zasedání Rady bezpečnosti OSN o svobodě médií v Bělorusku, o uvězněných s trestně stíhaných novinářích a tvrdých zásazích proti nezávislým médiím. Proti vystoupení Cichanouské v Radě bezpečnosti protestovalo běloruské ministerstvo zahraničí.
 
Možná jste v našich médiích zaznamenali, že se v Minsku pokusil upálit člověk. Jedná se o 35letého Pavla Baňkouského. Je v nemocnici, má popáleniny na více než 50 % těla a je v bezvědomí. O jeho motivech není nic známo, pravděpodobně se ale spíš jednalo o reakci na osobní problémy (hodně pije, rozvádí se a má i další problémy) než o politicky motivovaný čin. Ani jeho žena ani přátelé si jeho jednání neumějí vysvětlit a žádný dopis nalezen nebyl.
 
Ale lidi dál chodí po ulicích, vyvěšuji vlajky, tančí, zpívají a jsou odhodlaní vydržet až do vítězství.
Pavel Mareš

Pavel Mareš