13. 01.
2021

Zdravím vás, přátelé.
V pondělí uplynulo 7 let od svatby Volhy a Pavla Sieviaryncových. Svatba se konala tři měsíce po Pavlově propuštění z vězení a byla velkou událostí. Katolický kostel, kde se obřad odehrával, byl nabitý křesťany všech vyznání, protože Volha je katolička, Pavel pravoslavný, ale pokřtěný v letničním Janu Pradviesniku, kam s Volhou často chodí… Na fotce z obřadu v kostele můžete za Pavlovými zády vidět vykukujícího Zmitra Daškieviče, který byl Pavlovi za svědka, a vousatý pán a za ním sedící dáma jsou Pavlovi rodiče Kastus a Tacciana.
 
Prosím vás, abyste si nikdo u Volhy S. neobjednával v e-shopu nic sám – nepodaří se vám to. Mluvila jsem s Volhou o našem plánu udělat u ní objednávku a ona mi řekla, že z bezpečnostních důvodů zastavila zásilky do zahraničí. To se jednomu z vás stalo – že si chtěl něco objednat a nešlo mu to. Nakonec jsem se s ní ale domluvila, že můžeme hromadnou objednávku udělat a ona to pošle nějak… – nevím jak (prý ne svým jménem). Ty z vás, kteří jste se již ozvali, tedy skontakuji s naší skvělou koordinátorkou Májou a dál se už domluvíte s ní. Jestli je mezi vámi ještě nějaký další zájemce nebo někdo, kdo to neúspěšně zkoušel sám, ozvěte se do pátku 15. 1., pak to uzavřeme. Dostala jsem dotaz, zda není možné poslat Volze peníze jen tak, bez objednávky. Myslela jsem, že ji přesvědčím, aby vystavila nějakou fiktivní fakturu, respektive reálnou, ale s vyššími cenami. To ale kategoricky odmítla. Bylo by to hrubé porušení zákona a mohla by z toho mít velmi silné problémy (zavření obchodu, pokuta, správní řízení…). Nicméně říkala, že je možné poslat peníze přes MoneyGram, že už jí tak někdo něco posílal a prý je to bezpečné. Já s tím nemám žádnou zkušenost, nevím, jak se to dělá, takže se mě vůbec na nic okolo toho neptejte :-) Pokud byste někdo chtěl jít touto cestou, dám vám potřebné Volžiny údaje, které tam je třeba vyplnit, zbytek si musíte zjistit sami.
 
Běloruské neděle už se skoro neliší od sobot a všedních dnů. Tím nemám na mysli, že nedělní marše skončily. Mám tím na mysli naopak to, že průvody lidí chodí skoro pořád, ve všední dny i o víkendech. Na pohled jsou každý z nich relativně nepočetný – od několika jednotlivců přes pár desítek do několika stovek účastníků. Když si ale představíme, že chodí každý den, ráno, odpoledne, večer dlouho do noci, v Minsku i ve všech dalších větších městech i v mnoha malých…, celkem věřím, že mají pravdu ti, kdo tvrdí, že počet demonstrantů se nesnížil, jen se jinak rozprostřeli.
 
V pondělí opět vyrazili do ulic důchodci! Aktivita "černých" trochu polevila, za celý víkend zadrželi "jen" kolem 40 osob. Důchodce nechali na pokoji.
 
Novým prvkem, který se zjevil kolem Vánoc, se staly skupinové tance bílo-červeno-bíle oděných lidí. Tři fotky v příloze jsou z tance Jeruzalém, kterého se v Minsku 9. 1. účastnilo 300 osob, zástupců jednotlivých minských čtvrtí. Natáčeli to a prý „brzy uvidíme výsledek“. Zatím teda nevím, proč se to jmenovalo Jeruzalém ani nic bližšího. Tady se můžete podívat na kousíček z toho natáčení https://www.facebook.com/viachorka/videos/10158103925977169/ No a že to není fenomén jen Minsku, dokazuje video z Dzeržinsku zde https://www.facebook.com/julek.castel/videos/5479492108734937 Další videa najdete na FB Martina Charváta https://www.facebook.com/martin.konektorcharvat Vy, kdo vládnete angličtinou, můžete sledovat i FB Franka Viačorky – Franak je běloruský žurnalista, který několik let působil v USA a nyní dělá poradce Sviatlany Cichanouské ve věci mezinárodních vztahů. Na svůj FB tedy dává nejen zprávy přímo z Běloruska, ale hodně píše o činnosti paní Cichanouské a jejích cestách, na nichž ji vždy doprovází apod. Jeho zprávy jsou často v angličtině, někdy v běloruštině, vzácně v ruštině https://www.facebook.com/viachorka
 
Bělorusko je zasypané sněhem. Vloni sníh skoro neviděli, letos mají krásnou zimu a mají z toho radost (viz partyzánští sněhuláci). Rozloučím se tedy dnes hláškou, kterou na svůj FB napsal jeden bratr: „Je krásné, když padá sníh! Ještě krásnější je, když padá režim!“ :-) Tak ať už brzo padne!
Pavel Mareš

Pavel Mareš