06. 01.
2021

Milí přátelé,
v úterý uplynulo ultimatum, které dostala církev Nový život k vyklizení své budovy. Ve sboru se dopoledne konalo modlitební shromáždění za přítomnosti asi 200 osob. Během něho se dostavili soudní vykonavatelé a zástupci magistrátu. Nebyli vpuštěni do budovy, ale pastor Vjačaslav Gončarenko s administrátorem sboru Vitalem Antončykem za nimi vyšli ven. Tam se pastora zeptali, zda církev budovu vyklidí, on řekl, že ne. Následně úředníci sepsali zprávu, že soudní příkaz nebyl vykonán, pastor ji podepsal a úředníci odešli. Co bude dál, uvidíme v následujících dnech.
 
V neděli proběhly po celém Bělorusku již tradiční pochody po dvorech a sídlištích. Konaly se „od nevidím do nevidím“, jak se u nás říká – začaly před svítáním, skončily v noci. Vše proběhlo celkem v pokoji. A v pondělí vyrazili důchodci. V Minsku na dvou místech několik desítek penzistů s národními vlajkami a transparenty vytvořilo živé řetězy okolo prospektu. Postáli nějakou chvíli a pak se v klidu rozešli. „Černí“ proti nim nijak nezasáhli.
 
Aby si ale lidé nemysleli, že „černí“ to vzdali, došlo k několika nepříjemným incidentům v úterý večer. Když lidé v Minsku vyšli na tradiční večerní akce, „černí“ takzvaně „vyčistili“ několik dvorů. V jednom si rodina – rodiče se sedmiletým synem – vyšla na večerní procházku k „jolce“. Najednou uviděli běžet děvče, které honili muži v civilu. Otec z té rodiny na ně zavolal, co to dělají, ať ji nechají. Načež jeden z „neznámých“ vytáhl pistoli, zamířil na muže a přitom ho bil do břicha. Žena začala křičet, ať ho nechají, že je tam dítě – tak jí jiný chlap chytil za krk a začal škrtit. Otce pak odtáhli do autobusu a odvezli, ženu pustili. Syn, který to vše viděl, je v šoku. Příbuzní se snaží zjistit, kam muže odvezli (způsob zadržení nepříjemně připomíná zadržení Ramana Bandarenky, s nímž to neskončilo dobře…).
 
Ve vězení již 23. den drží hladovku Ihar Losik. Již 195 dnů je uvězněný. Podle slov advokáta se Ihar zatím cítí dobře, nemá zdravotní problémy a nechystá se hladovku ukončit. Vězeňští lékaři ho sledují. Modleme se za něho! Během let už jsem sledovala mnoho hladovek, někteří političtí vězni vydrželi i více než 50 dnů! Ale nikdo z nich ničeho nedosáhl, nakonec je vždy začali násilím krmit, nikoho na základě toho nepropustili. Dceři Losikových byly v pondělí 2 roky…
 
V neděli bylo řkc arcibiskupovi Kandrusievičovi 75 let a při té příležitosti požádal papeže o uvolnění do důchodu. Papež žádost přijal a na místo arcibiskupa byl dočasně jmenován kněz Kazimir Vielikasieliec. Ironií je, že nový arcibiskup je ještě o rok starší než Kandrusievič a na rozdíl od něj nemluví bělorusky. To jsou důvody, proč nad jeho jmenováním panují rozpaky a mnozí to považují za nějakou politickou dohodu Vatikánu s Lukašenkem. Uvidíme, co z toho vzejde.
 
V Homelu se chystá jeden z absurdních soudů – budou soudit muže za sněhuláka! Muž shrnul sníh ze dvora, z hromady vytvaroval sněhuláka a napsal na něj „Ať žije Bělorusko!“ Během pár hodin sněhulák roztál, nicméně mezitím se stihl dostavit milicionář, který s mužem sepsal protokol o nepovolené demonstraci. Na základě protokolu bude soud… Jak zločinný sněhulák vypadal, se podívejte v příloze.
 
Běloruskem nyní otřásá nový skandál. V pondělí 4. ledna zveřejnila evropský EUObserver nahrávky z roku 2012, na nichž je zaznamenána porada tehdejšího šéfa KGB se dvěma důstojníky KGB. Vyplývá z ní, že v r. 2012 Lukašenko vydal příkaz k fyzické likvidaci svých oponentů, kteří v tu dobu ale již byli v zahraničí. Vyčlenil na to částku 1,5 milionu dolarů. Jsou tam jmenováni konkrétní lidé a je popisováno, jakým způsobem mají být zlikvidováni, aby to vypadalo jako přirozená smrt či náhodná nehoda. O jediném člověku, novináři Pavlovi Šarametovi, je řečeno, že má být zabit veřejně, třeba nějakým výbuchem, aby z něj nic nezůstalo. Přesně tak, po vybuchnutí bomby v autě, tento člověk zemřel v r. 2016 v Kyjevě. Někteří z plánovaných obětí jsou v exilu v Německu a německá rozvědka tyto plány KGB před lety odhalila a muže varovala. Jeden z nich, bývalý velitel věznice v Minsku, tehdy nakonec napsal tomu šéfovi KGB dopis, kde mu sdělil, že jejich plány jsou prozrazeny. Pravděpodobně tak prý zachránil život nejen sobě, ale i dalším. Zatím byla zveřejněna jen část nahrávky. Celá nahrávka je prý podstatně delší a zatím není možné ji zveřejnit kompletně, protože by to bylo nebezpečné pro některé lidi. Je to celé čerstvé, vedou se kolem toho diskuse, na Ukrajině zřejmě znovu otevřou případ P. Šarameta. KGB ani Lukašenkova kancelář nahrávku nijak nekomentují. Za to lidé to komentují – tohle už není jen bití lidí ve vazbě, tohle jsou metody, které Lukašenka staví na úroveň Muammara Kaddáfího.
Pavel Mareš

Pavel Mareš