24. 11.
2020

Milí přátelé,
každou chvíli je slyšet (zejména z oficiálních běloruských médií), že protesty už v podstatě skončily. Podle Lukašenka už tuto neděli žádné „nepokoje“ nebyly. Naštěstí dnes máme internet a mobily a nemusíme věřit propagandě :-) Nedělní fotky jste viděli. V pondělí vyšli do ulic měst zase úžasní neohrožení důchodci – na svůj 8. pochod. V Minsku se je tentokrát nepodařilo zastavit jako před týdnem a několik tisíc lidí prošlo svou plánovanou trasu.
 
Přesto ale „ti černí“ bděli. Na fotkách můžete vidět, jak přehradili ulici, aby staří lidé nemohli jít dál. Autobusy, dodávky a „náklaďáky“ (antony), které stojí podél silnic, jsou jejich – těmi sami cestují a těmi odvážejí zadržené lidi.
 
Možná by vás některé mohla zajímat beseda o Bělorusku, která bude v Praze ve středu večer. Budou na ní čeští novináři, kteří se tématu věnují, a pražští Bělorusové, mí přátelé. Beseda se bude přenášet on-line, informace najdete zde https://www.facebook.com/events/1059299977824175/
 
Zase pár informací z církve. Konečně protestanti také veřejně vystoupili. Členové minské církve Nový život (největší charismatický sbor v Bělorusku, ten, co se schází v bývalém kravíně) nahráli poselství, kde mluví o tom, že jsou proti násilí, modlí se, mluví, jednají, vycházejí na ulice. Vyzývají k modlitbám za Bělorusko.  https://www.youtube.com/watch?v=sky8gTAjHn0&feature=emb_logo
 
V pravoslavné církvi se dějí zvláštní věci. V Bělorusku působí dvě pravoslavné církve – ruského patriarchátu (ta je většinová) a pak menší národní běloruská autokefální PC. Pokud jste před časem sledovali ukrajinskou revoluci, tam to bylo stejné, arcibiskup ruského patriarchátu nazýval ukrajinský národ fašisty a arcibiskup ukrajinské autokefální církve byl s národem na barikádách. Podobné je to teď v Bělorusku. Ruská PC podporuje Lukašenka, arcibiskup zakázal zpívat píseň „Všemocný Bože“ na bohoslužbách a poslední novinku je, že jeden z biskupů podepsal nařízení, podle kterého je duchovním z jeho diecéze zakázáno účastnit se demonstrací a vyjadřovat svůj politický názor, a to i na internetu. Naproti tomu arcibiskup běloruské pravoslavné autokefální církve Sviatoslav Lohin (jestli jsem to dobře pochopila, tak sídlí v Torontu) v neděli během bohoslužby v chrámu za přítomnosti věřících pronesl „prohlášení anathemy“ bývalému prezidentu Alexandru Lukašenkovi, kterého nazval „diktátorem, vrahem a mučitelem zbožného běloruského lidu“ a ďáblovým sluhou. Tímto „prohlášením anathemy“ Lukašenka exkomunikoval z církve (uvalil na něho klatbu). Lukašenko sám sebe nazývá „pravoslavným ateistou“, do chrámu chodí na Vánoce a na Velikonoce, ale rád se přitom nechává fotit s nejvyššími hodnostáři ruské PC. Vyobcování autokefální církví pro něho nic významného neznamená, on ji určitě neuznává stejně jako nic národního. Je to ale významné poselství vůči národu a další důkaz chaosu, který v PC panuje.
 
Pět uvězněných studentů bylo uznáno za politické vězně. Celkem už jich je v Bělorusku 132. Celkový počet lidí zadržených pro účast na protestech od srpna 2020 již překročil 30 000. Jedná se o největší vlnu politických represí v Evropě od 70. let! O život přišlo nejméně 8 lidí, někteří „zmizeli“, tisíce jich byly brutálně zbity. K soudům bylo podáno více ne 4000 oficiálních trestních oznámení na brutalitu běloruských silových jednotek, nebylo ale zahájeno ani jedno vyšetřování proti nim. Naopak mnozí lidé, kteří byli uneseni, brutálně zbiti, často vážně zraněni, byli nakonec ještě obviněni z trestného činu účasti v masových nepokojích.
 
Na studenty jednoho z minských gymnázií skládají obvinění za to, že – o přestávkách zpívají!
 
Bělorusové prosí, aby nikdo neříkal, že v Bělorusu je občanská válka. Občanská válka znamená, že společnost je rozdělená a různé skupiny bojují proti sobě. To není případ Běloruska, kde prezident a jeho poskoci vedou válku proti sjednoceným občanům.
 
Mimochodem jedním z výsledků vývoje situace je, že v Bělorusku velmi výrazně poklesla důvěra v Putina a snížila se podpora větší integrace s Ruskem.
 
Podaří se svrhnout režim do konce roku? Chvíli to vypadá, že není žádná naděje, pak zase, že to může prasknout každou hodinu, poprvé jsem slyšela, jak novinář nahlas řekl, že je možné, že situace spěje k palácovému převratu… Moc bych přála všem nespravedlivě uvězněným, aby mohli být na Vánoce doma… Jestli ne na „naše“ katolické, tak aspoň na ty pravoslavné (v Bělorusku se oficiálně slaví Vánoce i Velikonoce nadvakrát, dokonce v některých rodinách mají děti nadvakrát nadílku, i když ta je hlavně na Nový rok).
Pavel Mareš

Pavel Mareš