22. 09.
2020

Zdravím vás, přátelé.
 
Nejdůležitější zprávou pondělí je návštěva Sviatlany Cichanouské v Bruselu. Vystoupila na schůzi Výboru pro mezinárodní záležitosti Evropského parlamentu s výborným projevem. Jedna z vás jednou napsala, že z paní Sviatlany vyzařuje nesmírná síla a autorita. Musím s tím souhlasit. V Bruselu mluvila o situaci v Bělorusku, o násilí v ulicích, ukazovala fotky z demonstrací a fotky zraněných demonstrantů. Vyzvala EU, aby uvedla na sankce na osoby, zodpovědné za bezpráví v Bělorusku – jedná se o asi 40 osob, jejichž seznam Cichanouská předložila. Jak to dopadlo? Většina z vás si pravděpodobně iluze o EU nedělá a bohužel to dopadlo tak, jak se mnozí obávali. EU Lukašenka nepovažuje za vítěze voleb a za národem zvolenou představitelku Běloruska považuje Cichanouskou. Tím ale prozatím končí. Na sankcích se minulý týden nedohodli velvyslanci členských zemí a teď ani ministři zahraničních věcí. Kypr totiž podmiňuje svůj souhlas tvrdším přístupem EU vůči Turecku a tím de facto blokuje rozhodnutí, které musí být přijato jednohlasně. O sankcích tak budou jednat ve čtvrtek lídři zemí EU. Za ČR by tam měl být A. Babiš. Je možné, že se nedohodnou ani oni, protože i tam nebude jednohlasnost. Kyperský ministr řekl, že sankce podporují, nechtějí však, aby EU měřila dvojím metrem. Chtějí, aby EU rozšířila současné sankce za průzkumnou tureckou těžbu u kyperských břehů. V EU na tom však není shoda. A Bělorusko se tak stalo rukojmím v celé kauze, jak to vyjádřili ministři zahraničí Lotyšska a Litvy.
 
Další věc je, že někteří politici jsou pro uvalení sankcí, ale tvrdí, že sankce proti samotnému Lukašenkovi by mohly zkomplikovat diplomatické úsilí o vyřešení konfliktu. Vzniká tak velmi absurdní situace, kdy by se pod sankcemi měli ocitnout lidé, kteří vykonávají příkazy vůdce, který by sám pod sankcemi nebyl… Náš ministr T. Petříček zastává názor, že Lukašenko na seznam patří, ale asi ne hned.
 
Sankce proti některým Bělorusům včetně Lukašenka už zavedly Litva, Lotyšsko a Estonsko. Díky Bohu za ně, za to, že mají odvahu a odhodlání jednat a nečekat, až se moloch EU rozhýbe.
 
V Bělorusku pokračují stávky. V mnoha podnicích funguje tzv. „italská stávka“ – lidé chodí do práce a jakoby pracují, ale pracují pomalu, neplní plány… Na mnoha místech se záhadně „rozbily stroje“ a „nedaří se je opravit“, tak se musí práce dělat ručně, a tudíž to trvá a výroba poklesla o polovinu i více… Například jsem viděla video, jak veliký tahač v továrně natírají štětci, protože se „rozbil stroj“, který by ho postříkal barvou… Ekonomický protest se zdá být nejúčinnější. Mnoho lidí přestalo nakupovat, chodí jen pro potraviny, a to pokud možno na tržnice k soukromníkům. Vybírají si peníze z bank, aby tam žádné nezbyly, zdržují placení daní a služeb. Lidé nechtějí bojovat zbraněmi, jejich hlavní zásadou je nenásilí. Armáda a pořádkové síly zůstanou věrní Lukašenkovi, dokud je bude moci platit.
 
Za účast ve stávkách někteří lidé přišli o práci. Pro ty, kdo ztratili práci z politických důvodů, byl založen fond solidarity BYSOL / Belarus solidarityfoundation, financovaný běloruskými podnikateli. Kromě finanční pomoci zajišťují i potravinovou pomoc rodinám, do níž se může zapojit kdokoliv.
 
Jeden z vás získal běloruskou vlajku prostřednictvím FB odkazu, který jsem vám posílala. :-) A vím o dvou z vás, kdo napsali Pavlovi Sieviaryncovi. Díky vám za to! Pomohlo by vám, kdybych vám napsala rusky nebo bělorusky text, který byste mohli přepsat nebo překopírovat do svých dopisů? Ozvěte se, jestli byste to chtěli. Prosím, nebuďme jen pasivními „posluchači slova“, buďme i jeho činiteli a udělejme to málo, co můžeme – obětujme chvíli času na napsání a +/- padesátikorunu na známku a pojďme poslat dopisy Pavlovi!
 
Před časem jsem psala, že možná v polovině října budu mít možnost poslat do Běloruska peníze po kamarádovi. Bohužel, konference, na niž měl přijet, byla kvůli koronaviru zrušena, takže takovou možnost mít nebudu. Vzhledem k vývoji situace asi hodně dlouho. Pokud tedy chcete finančně podpořit Bělorusy, kteří nějak utrpěli represemi zuřivě se bránícího dokonávajícího režimu, doporučuji vám, abyste přispěli do transparentní sbírky pořádané organizací Občanské Bělorusko. Informace najdete na stránkách OB www.civicbelarus.eu 
Pavel Mareš

Pavel Mareš