16. 09.
2020

Milí přátelé, dnes budu stručná.
 
Na bělorusko-ukrajinské hranici vznikla zvláštní složitá situace. Do ukrajinského města Umaň každoročně přijíždí 20–50 tisíc ortodoxních chasidských Židů z celého světa, aby tam oslavili Roš ha-šana, židovský Nový rok. Letos svátek připadá na data 18. 9. – 20. 9. Problém ale je, že Ukrajina má uzavřené hranice kvůli koronaviru. Stovky chasidů tak přijeli do Běloruska a snaží se dostat na Ukrajinu přes běloruskou hranici. Ukrajinci je odmítají vpustit, posílili zabezpečení hranice. Židé zůstávají již 3. den v neutrální zóně mezi Běloruskem a Ukrajinou. Modlí se, tančí, čekají, že to dobře dopadne a že se na Ukrajinu dostanou. Lukašenko dal příkaz situaci vyřešit, Ukrajina vyzývá poutníky, aby respektovali ukrajinské právo a nevyvolávali napjatou situaci na hranici. Běloruský Červený kříž jim vozí vodu, přivezli jim i kukuřičnou kaši, tu ale chasidé neuznali za košer a nepřijali ji.
 
Vatikán apeluje na běloruskou stranu, aby neprodleně pustila do země arcibiskupa Kandrusieviče. Bělorusko se k tomu zatím nechystá, naopak začalo prověřovat pravost jeho běloruského občanství…
 
V úterý to bylo přesně 100 dnů, co se Pavel Sieviaryniec dostal do vězení… Jeho statečná Volha s malým Františkem ho nepřestávají čekat.
 
Už včera se objevila zpráva, že zdravotní stav Maryji Kalesnikavy, která je ve vazbě ve věznici Žodzina, se zhoršil. Podle její advokátky trpí alergií na prach. Sdílí celu s šesti vězeňkyněmi a dostala starou špinavou matraci, která může být původcem potíží. Sice dostala léky, podmínky se ale nezměnily. Spolu s advokátkou podaly žádost o změnu podmínek tak, aby Maryju neohrožovaly na zdraví.
 
Bělorusové vyhlásili Světový týden solidarity s Běloruskem 20. – 26. září. Vyzvali světovou veřejnost, aby všichni, kdo sympatizují s Běloruskem v jeho boji za demokracii, pořádali a podpořili v týdnu 20. září akce podporující běloruský lid. V našich podmínkách to mohou být např. akce typu: vyvěšení národní běloruské vlajky, uspořádání řetězu či mítinku solidarity, uspořádání speciálních modliteb za Bělorusko, uspořádání besedy ve škole či ve městě, přidání běloruské symboliky k profilu na sociálních sítích, ale třeba také napsání dopisu politickému vězni nebo zaslání finančního obnosu do sbírky… Anebo můžete týden chodit v červenobílých barvách, jako běloruští studenti středních a vysokých škol...
 
Úterý bylo takovým „normálním běloruským dnem“ – na mnoha místech probíhaly soudy nad demonstranty a novináři, kteří byli v minulých dnech zadrženi. Většinou lidé dostali pokuty, někteří dostali několikadenní vězení. V podvečer ožily ulice měst pochody, modlitbami, tanci a písněmi…
 
Jméno autorky na její žádost nezveřejňujeme.
Pavel Mareš

Pavel Mareš