09. 09.
2020

Arabská liga ve středu odmítla palestinský návrh rezoluce odsuzující Spojené arabské emiráty za normalizaci jejich vztahů s Izraelem. Pro Palestince je to těžká rána, vyslovil se jejich mluvčí v Ramalláhu. Návrh byl předložen Palestinci na setkání zahraničních ministrů Arabské ligy.
 
Rijád Malki, ministr zahraničí PA poděkoval některým arabským zemím, které se nepřipojily k SAE v normalizaci vztahů s Izraelem. Usilí amerického ministra zahraničí Mike Pompea a prezidentova poradce Jareda Kushnera o uzavření smlouvy mezi Izraelem a SAE označil za "vydírání". 
 
Napětí mezi Palestinci a některými státy Perského zálivu prudce vzrostlo po oznámení, že smlouva bude podepsána. Minulý měsíc Arabská liga odmítla palestinský návrh na svolání mimořádného jednání o této smlouvě. Palestinci to označili za "bodnutí do zad" a "zradu mešity Al-Aksa, Jeruzaléma a palestinské věci". Malki prohlásil, že smlouva mezi Izraelem a SAE "uznává okupovaný Jeruzalém za izraelské území" a Palestinci se s ní nikdy nesmíří. 
 
Pavel Mareš

Pavel Mareš