29. 08.
2020

Přátelé,  
dnes jsem více než hodinu pročítala články o Bělorusku na „Deník N“, protože mi někdo z vás předplatil vstup na tu stránku :-) Vřele děkuji neznámému dobrodinci, bylo to opravdu nečekané a milé!
 
Pavel a Volha Sieviaryncovi nemají auto. V pátek Volha potřebovala jet k vězení, kde je Pavel, aby mu předala balíček. Napsala na FB: „Víte, každý den světlo září jasněji. Dnes jsem si zavolala TAXI k Valadarce (vězení v ul. Varadarskaha). Přijelo auto a taxikář se ptá, jestli tam někoho mám. Dovezl mě a říká, že nemusím platit, protože jejich firma vozí všechny, kdo jedou z Akrescina, Valadarky nebo jiných podobných míst, zdarma.“ To je jeden z příkladů ohromné solidarity, která mezi Bělorusy teď panuje. Intenzivně si pomáhají ve všech možných oblastech – odvoz autem, nákupy, fyzická pomoc, finanční pomoc…, dokonce fungují i takové služby, jako jsou dobrovolníci, kteří se starají o domácí zvířata lidí, kteří byli zadrženi a na několik dnů zavřeni. Pro některé uvězněné je to další stres – zavřeli mě a doma je kočka/pes bez zaopatření, já tu budu 15 dnů, co s ní/ním bude…
 
Sviatlana Cichanouskaja nahrála další videovzkaz – tentokrát pro učitele před začátkem školního roku. Lukašenko nedávno učitelům pohrozil, prý ve školách mohou být pouze lidé, kteří souhlasí se státní politikou, jiní tam nemají co dělat. Paní Sviatlana jim vzkázala: „Teď hrozí propuštěním těm, kdo nesouhlasí se státní ideologií. Ale jestli je ta ideologie lživá, nutí vás lhát, podvádět, jít proti vašemu svědomí, nebojte se postavit na stranu pravdy…“
 
V pátek se celý den konaly soudy (víc než 200 procesů po celé zemi) nad lidmi, zadrženými ve čtvrtek večer. Upřesněné zprávy obránců lidských práv říkají, že bylo v celé zemi zadrženo více než 300 lidí, z toho kolem 50 žurnalistů. Asi stovku lidí ještě v noci pustili, ostatní dnes soudili. Většina zadržených v Minsku prý byli věřící, kteří přišli protestovat proti zablokování kostela OMONovci. Přesto v pátek znovu okolo kostela stál živý řetěz žen s květinami, znovu pár lidí zadrželi. Všichni žurnalisté byli propuštěni, čtyři budou souzeni – byli obviněni z účasti na nepovolené masové akci a údajného vykřikování hesel na ulicích. Většina soudů skončila pokutami, někteří ale byli odsouzeni k několika dnům vězení.
 
Putin provedl další poradu Rady bezpečnosti kvůli „běloruské otázce“ a Lukašenko ve dnech 28. – 31. 8. provádí komplexní taktická vojenská cvičení v okolí Hrodna (tj. u polských hranic) a pohrozil Litvě a Polsku, že na ně také uvalí sankce…
 
Právoobránci přiznali dalších 9 lidí politickými vězni, v současné době jich je v Bělorusku již 41.
 
Režim se pravděpodobně rozhodl vyhlásit válku katolické církvi. Během jednoho týdne: zadrželi a odsoudili k 15 dnům vězení dva kněze; zakazovali večerní mše v kostelech; bránili kněžím mluvit, kázat pravdu; zrušili přenos mší v rádiu; pravidelně v kostelech vypínali elektřinu během bohoslužeb; nedovolili zvonit na zvony; zablokovali lidi v kostele a 40 min. jim nedovolili vyjít; rozháněli a zadržovali lidi, kteří se modlili a protestovali proti tomu všemu. Naši sourozenci vytvořili plakát (v příloze) „Oni si mysleli, že když v kostele vypnou světlo, Bůh neuvidí, co dělají?“.
 
Na neděli 30. srpna ve 14.00 našeho času (15.00 běloruského) je svolaná celonárodní (oni píšou dokonce mezinárodní…) modlitba za Bělorusko. Je to na zakončení toho půstu, co mají pravoslavní, ale připojují se k tomu i katolíci a protestanti. Můžete se také zapojit :-) Ohlášená témata modliteb: Za svobodu a nezávislost Běloruska a jednotu národa; za Boží pomoc všem, kdo utrpěli represemi v boji za svobodné Bělorusko; za osvobození všech politických vězňů; za pokání pro všechny, kdo se podílejí na bezpráví; za ukončení bezdůvodného zadržování lidí a propouštění z práce; díky za zdravotníky, kteří solidárně vystupují na obranu pravdy; spojme se v modlitbách za to, aby nám Pán pomohl překonat těžkosti, důstojně projít cestu osvobození a vybudovat nové svobodné Bělorusko.
 
Na neděli 30. srpna je plánována další velká demonstrace v Minsku.
 
Do seznamu příjemců těchto zpráv znovu přibylo několik nových lidí, proto znovu opakuji svou prosbu: zprávy můžete šířit dále libovolným způsobem, ale pod podmínkou, že nebudete nikde uvádět mé jméno. Děkuji za pochopení.
Pavel Mareš

Pavel Mareš