17. 02.
2015

 

Izrael hodlá zničit osady EU

Podle zprávy, kterou v pátek 6. února 2015 přinesl internetový zpravodajský portál Times of Israel, má izraelský stát v úmyslu zničit sídlištní budovy, které EU ilegálně postavila na obsazeném Západním břehu Jordánu.

Za peníze EU bylo na takzvaném „území C1“ mezi Jeruzalémem a Mischor Adumimu na Západním břehu Jordánu, podél dálnice do Jericha a vedle areálu Hebrejské univerzity na jeruzalémském vrchu Skopus postaveno asi čtyři sta montovaných domů na betonových podkladech, do nichž  se mají nastěhovat arabští beduíni. Každý dům dostal modrý emblém EU, v naději, že se Izrael neodváží těchto domů dotknout. Zprávu o tom přinesl britský list Daily Mail a izraelský tisk na základě zprávy izraelské nevládní organizace „Regavim“.

Podle jisté oficiální dokumentace EU má výstavba těchto domů připravit „cestu rozvoji a snazšímu přístupu Palestinské autonomie na území C“. Na sedmnácti různých místech mají být investovány „desítky miliónů“ eur získaných z daní. 

Podle dohod uzavřených roku 1993 v Oslo, které podepsala i EU, spadají území C na Západním břehu Jordánu plně pod svrchovanou izraelskou správu, což krom jiného znamená, že jakákoli výstavba podléhá izraelskému schválení. O to se ovšem EU nestará a nevidí v tom - jak prý v pátek 6. února prohlásil její mluvčí - žádný hřích. Schadi Othman z kanceláře EU na Západním břehu Jordánu a v Pásmu Gazy údajně prohlásil: „Tato práce slouží výstavbě budoucího státu Palestina, který má vzniknout vedle Izraele. Palestinci mají právo zde žít, mít školy a rozvíjet své hospodářství.“

Jedna z bruselských mluvčích EU, Maja Kocijancicová, navzdory fotografické dokumentaci tvrdila, že k žádné stavební činnosti nedošlo: „EU nefinancuje žádné nezákonné projekty.” Vyjádřit se k snímkům sídlištních budov s nalepenými symboly EU ovšem odmítla.

Takže, když EU tvrdí, že ty domy se svým logem vůbec nestavěla, je otázkou, kdo by mohl protestovat, kdyby se je Izrael rozhodl zlikvidovat.

Německý poslanec Evropského parlamentu Michael Theurer sdělil Daily Mailu, že „ty výtky bere velice vážně“ a že je chce nechat prošetřit.

Bývalý právní poradce izraelského ministerstva zahraničí a spoluautor Dohod z Osla Alan Baker kárá Evropskou unii, že na jedné straně dohody podepsala, pak si to ale rozmyslela a pro své vlastní dodržování si z nich vybrala jen rozinky. „Jakoukoli stavební činnost na území C musí schválit Izrael, ať se jedná o provizorní nebo trvalé stavby.“ A to, jak prohlásil, platí po celém světě, takže EU porušuje mezinárodní právo.

Mezinárodní ředitel nevládní organizace „Regavim“ Ari Briggs označuje projekt EU za „trojského koně“ určeného k podminování izraelských nároků na toto území. Částečně jde podle něj o obsazená území, která by měla podle mírového návrhu amerického prezidenta Jimmyho Cartera i v budoucnosti zůstat izraelská - a svou nezákonnou činností si tudíž EU činí nároky na veřejnou státní půdu [ager publicus - pozn. překl.], což tedy nemá nic společného s nějakými lidskými právy.

Podle portálu Times of Israel dal premiér Benjamin Netanjahu v pátek 6. února t.r. svému ministru obrany Mošemu Ja'alonovi příkaz, aby dotyčné stavby EU na Západním břehu Jordánu zlikvidoval.

 

© Ulrich W. Sahm
přeložila Ivana Kultová

www.wilberforce.cz

 

Fotky najdete na https://www.dropbox.com/sh/dhzei55uqephlpl/AADvu847BlXezlAYwwnCE1Sia?dl=0
11.02.2015

David Knížek

David Knížek